Święty Krzysztof jest jednym z bardziej rozpoznawalnych patronów. To Jego przedstawienia znajdują się na deskach rozdzielczych naszych samochodów – rozpoczynając drogę wzywamy też Jego orędownictwa, mając nadzieję na bezpieczne dotarcie do celu. Krajowe duszpasterstwo kierowców rozpoczęło we wtorek 18 lipca akcję dedykowaną jednemu ze świętych wspomożycieli prowadzących pojazdy. W ramach tygodnia świętego Krzysztofa zbierane będą datki na pracę misjonarzy, a księża posługujący zmotoryzowanym mają się modlić o ich bezpieczeństwo. Ale co ma wspólnego wiara z ruchem drogowym? Odpowiada ks. dr Marian Midura – krajowy duszpasterz kierowców.
Księże Doktorze, po co kierowcom duszpasterz?
Wesprzyj nas już teraz!
Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zostało powołane przez KEP w 2005 roku – a kierowców i to wierzących mamy nawet kilkanaście milionów. Jest więc dla kogo służyć modlitwą, radą i pomocą. Jednak od 2000 roku przez działalność MIVA Polska organizuje fundusze na pojazdy dla misjonarzy – udało się przeprowadzić wiele ważnych akcji:
Przygotowujemy apele do kierowców o bezpieczną jazdę, upowszechniamy dzięki mediom te wezwania do kierowców i motocyklistów, przy wsparciu tak znanych postaci jak Krzysztof Hołowczyc, Jacek Czachor i Marek Dąbrowski – naszych mistrzów rajdowych. Z tych działań wyrosło duszpasterstwo kierowców. Ważnym punktem jest pielgrzymka kierowców na Jasną Górę, odbywająca się zawsze w drugą sobotę miesiąca maja i nieraz w szczególnej oprawie. Wprowadził ją w 2006 roku świętej pamięci Biskup Polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.
Krajowe Duszpasterstwo Kierowców przypomina, że przykazań dochowuje się nie tylko w domu, w pracy, ale też na ulicy i na drodze. Ważna jest opieka nad tymi, których dotknęła tragedia związana z wypadkiem komunikacyjnym. Oni potrzebują wsparcia, pomocy. Dlatego podczas pielgrzymki kierowców na Jasną Górę Droga Krzyżowa na wałach poświęcona jest modlitwie za ofiary wypadków i ich cierpiące rodziny. Przy sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie stoi duży i piękny pomnik Ofiar Wypadków, i tam też modlimy się za wszystkich.
Już za kilka dni będziemy wspominać świętego Krzysztofa, patrona kierowców. Tego dnia można również poprosić księży, aby poświęcili nasze samochody. Po co w ogóle święcić pojazdy?
Poświęcenie samochodu jest widocznym znakiem, że my wierzący, potrzebujemy tej Bożej pomocy a Bóg jest z tymi, którzy Go proszą. To samo się tyczy święcenia mostów, wiaduktów, rond czy nawet dróg. Poza tym ów obrzęd jest wypędzeniem złego ducha. Wtedy też przypominamy, że jako ludzie wierzący musimy stosować zasady wiary za kierownicą. Ja ciągle przypominam: Otwórz drzwi, zaproś Chrystusa do samochodu i pamiętaj, że On jeździ z Tobą.
Za nami Dzień Modlitw za Kierowców. Dlaczego właśnie jest pod koniec kwietnia?
Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców przypada zawsze na ostatnią niedzielę kwietnia – jakby na rozpoczęcie sezonu i przed długim majowym weekendem, aby modlić się za kierowców i z kierowcami oraz apelować do wszystkich o rozsądek i przestrzeganie przepisów jazdy.
Co ma na celu trwający od 18 do 25 lipca Tydzień Świętego Krzysztofa?
To akcja pomocy misjonarzom MIVA Polska „1 grosz za 1 kilometr” jako podziękowanie za bezpiecznie przejechane trasy oraz wielka modlitwa za wszystkich poruszających się po drogach. 25 lipca ogłaszamy zawsze z Krzysztofem Hołowczycem Dniem Bezpiecznego Kierowcy i prosimy o szczególne uczczenie patrona, św. Krzysztofa poprzez bezpieczną jazdę i okazywanie życzliwości na drodze, aby potem tak było każdego dnia w roku.
Sierpień to miesiąc powstrzymywania się od picia alkoholu. Chyba nie dość często mamy świadomość tego, że jazda na promilach to także odwrócenie się od Prawa Bożego?
W Dekalogu Kierowcy MIVA Polska mamy w piątym przykazaniu: „Nie zabijaj – bądź trzeźwy” i to propagujemy przez cały czas od wielu lat, bowiem „pijani kierowcy wiozą śmierć” jak powtarza Krzysztof Hołowczyc.
„Przykazania” MIVA Polska dla kierowców:
Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji.
Jakie najczęściej grzechy na drodze popełniają kierowcy? Trzeba się spowiadać z jazdy po alkoholu?
W czerwcu 2005 roku wydaliśmy Książeczkę Kierowcy. Jest to po części książeczka o świętym Krzysztofie – pierwsza część jakby modlitewna, a druga część to bardzo praktyczne rady, wskazówki i przestrogi dla kierowców i na końcu tej książeczki jest taki rachunek sumienia dla kierowcy:
– Czy nie jestem egoistą na drodze?
– Czy nie używam złych słów, gestów?…
– Czy mam czas na modlitwę?
– Czy jestem życzliwy dla pieszych?
– Czy zawsze trzeźwy siadam za kierownicę?
– Czy dbam o stan techniczny pojazdu?
– Czy brawurą nie zagrażam życiu ludzi?
– Czy pomagam potrzebującym?
– Jak przestrzegam przepisy drogowe?
– Co mi sumienie szczególnie wyrzuca? Czy staram się to naprawiać?
A więc trzeba nam się nieustannie nawracać, a wyznanie grzechów to oczyszczenie, zyskanie Bożej pomocy i powrót na dobrą drogę.
Święty Krzysztof jest również patronem podróżujących. Czasami mamy odruch by się przeżegnać na początek podróży, ale boimy się reakcji innych. Na pewno niesłusznie, ale jednak…
Bardzo ważna jest nawet krótka modlitwa przed wyruszeniem w drogę – nawet sam znak krzyża – to prośba o Bożą pomoc i polecenie się opiece św. Krzysztofa. To też wpływa na naszą świadomość, że na drodze jest wiele zagrożeń i nie wolno nam myśleć, że droga jest tylko dla mnie.
Co dla Księdza jest największym wyzwaniem w duszpasterskiej pracy?
Bardzo ważna jest nieustanna modlitwa i systematyczne zachęcanie do niej kierowców i ich bliskich. W kalendarzu Krajowego Duszpasterstwa Kierowców mamy stałe akcje:
– Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców – zawsze ostatnia sobota kwietnia.
– Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę – zawsze druga sobota maja.
– Tydzień św. Krzysztofa i Dzień Bezpiecznego Kierowcy – 25 lipca.
– Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków – trzecia niedziela listopada.
Trzeba nieustannie starać się o to, aby do tej modlitwy zachęcić jak najwięcej osób – staramy się to robić przez wszystkie parafie w Polsce (ok. 10 tys.) – tam trafiają każdego roku przygotowane przez nas materiały. Jeśli dzięki temu uratujemy życie i też zbawienie nawet kilku ludzi – to warto!
Bóg zapłać za rozmowę!
Rozmawiała: Marta Dybińska