Kardynał nominat Sebastian Francis z Malezji przestrzegł przed podsycaniem podziałów na zbliżającym się zgromadzeniu Synodu Biskupów na temat synodalności. Kierujący diecezją Penang hierarcha wskazał, że powinien być to otwarty proces, w którym bez lęku przedyskutuje się wszystkie problemy, nie popadając w etykietowanie, które tworzy podziały. Wśród tych etykiet wymienił: „tradycjonalistyczny”, „konserwatywny”, „liberalny”, „nowoczesny”, „współczesny” czy „fundamentalista”.
Zwrócił też uwagę, że naiwnością byłoby oczekiwać po tym zgromadzeniu „gotowych odpowiedzi” na takie kontrowersyjne tematy, jak: święcenie kobiet czy włączenie społeczności LGBTQ+, łącznie z błogosławieniem związków jednopłciowych. – Powinniśmy po prostu pozwolić prowadzić się Duchowi Świętemu i nie unikać palących problemów, jakiekolwiek by one nie były, dać się wypowiedzieć wszystkim i czekać na wynik – wskazał malezyjski purpurat.
Zaznaczył, że „nie szukamy łatwych, prostych rozwiązań wszelkich problemów w Kościele, ale szukamy sposobu bycia Kościołem”, który „jest otwarty na przyjęcie każdego” oraz na „rozwiązywanie wszystkich problemów bez poczucia zagrożenia jakimikolwiek tematami”.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskup Penangu, który jest jednym z 21 duchownych, jacy otrzymają insygnia godności kardynalskiej na konsystorzu 30 września, wyjaśnił, że Kościół w Malezji od kilku dziesięcioleci systematycznie zmierza ku Kościołowi synodalnemu, w którym na wszystkich szczeblach współpracują księża, osoby konsekrowane i świeccy. Dlatego synodalność jest tam czymś naturalnym.
XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” odbędzie się w Watykanie w dniach 4-29 października.
Źródło: KAI
WATYKAN W CIENIU TĘCZOWEJ GWIAZDY. NOWY FILM PCH24 [ZWIASTUN]