Modlitwa w intencjach zakończenia wojny w Ukrainie, pokoju oraz powołań do kapłaństwa i życia sakramentalnego – to główne prośby zanoszone podczas tegorocznego „Różańca na wodzie”. Nabożeństwo odbyło się 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej.
Wspólną modlitwę rozpoczęła Msza św. w kaplicy na wyspie, przed obrazem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. W czasie Mszy św. zostały poświęcone wiązanki sporządzone z tegorocznych zbóż, ziół i kwiatów. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Dariusz Zalewski.
Biskup pomocniczy diecezji ełckiej wskazał, że to sierpniowe święto łączy Wniebowzięcie Matki Bożej z wątkami patriotycznymi. „Nie trzeba przypominać o istnieniu tego święta, można jednak przypominać o właściwym sposobie jego przeżywania. Błędem będzie, gdy zatrzymamy się tylko na podziwianiu Maryi. Jaka jest Ona śliczna i wspaniała. Błędem będzie jeśli poprzestaniemy tylko na oddawaniu Jej czci i modleniu się za Jej wstawiennictwem” – mówił bp Zalewski. „W przeżywaniu tego święta powinniśmy widzieć drogę, którą przeszła Maryja i w tej drodze trzeba nam dostrzec własną, którą każdy z nas ma do przebycia. Bóg wybrał Maryję, bo była pokorna i umiała służyć. To właśnie w Jej pokorze i służbie powinniśmy naśladować Maryję, jeśli chcemy być w niebie” – tłumaczył biskup.
Wesprzyj nas już teraz!
Zwracając się do licznie zgromadzonych uczestników spotkania u Matki Bożej w Studzienicznej, biskup zachęcał, aby popatrzeć w głąb swego serca i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jestem już podobny do Maryi – naszej Matki? „Niech Magnificat wyśpiewany przez Matkę Bożą, będzie dla nas pomocą w podążaniu za naszą Matką” – mówił bp Zalewski.
Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo różańcowe na jeziorze Studzieniczne. Na oświetlonych lampionami, pochodniami i świecami jednostkach pływających, uczestnicy odmawiali różaniec. Nabożeństwo zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.
„Różaniec na wodzie” to już wieloletnia tradycja modlitwy na urokliwym jeziorze Studzieniczne, położonym wśród borów Puszczy Augustowskiej. Od 24 lat przybywa tu corocznie kilka tysięcy osób powierzając swoje intencje. Wierni na swoich łódkach, kajakach, tratwach, żaglówkach, statkach i katamaranach uczestniczą w nabożeństwie różańcowym. Do wspólnej modlitwy dołączają także ci, którzy zostają na lądzie.
Źródło: KAI/Oprac. MA