31 sierpnia 2023

Biskup z Beninu: synodalność to nowy sposób bycia Kościołem

(Oprac. GS/PCh24.pl)

„Synodalność to nowy sposób bycia Kościołem” – mówi bp Coffi Roger Anoumou z diecezji Lokossa w Beninie. „Jedziemy by słuchać Ducha Świętego i siebie nawzajem (…) w ten sposób synod przesuwa nas z bardzo zhierarchizowanego Kościoła piramidalnego ku Kościołowi raczej synodalnemu, w którym podążamy razem” – tłumaczy w rozmowie z „La Croix Africa”.

W ocenie hierarchy, to nie opracowanie dokumentu końcowego jest „pierwszym celem synodu”, ale „doświadczenie nowego sposobu bycia Kościołem”.

„Nie jedziemy do Rzymu z już ustalonymi pytaniami i poglądami, ale raczej aby słuchać Ducha Świętego. Chodziło będzie o doświadczenie bycia razem, słuchania Ducha i słuchania siebie nawzajem. W ten sposób synod przesuwa nas z bardzo zhierarchizowanego Kościoła piramidalnego ku Kościołowi raczej synodalnemu, w którym podążamy razem. Hierarchia nadal ma swoje miejsce, ale nacisk położony jest bardziej na bycie razem i współodpowiedzialność. Kościół jest sprawą nie tylko biskupów i kapłanów, ale wszystkich ochrzczonych” – podkreślił bp Anoumou.

Wesprzyj nas już teraz!

Wyjaśnił, że „nie chodzi tu o uzasadnienie braku dyscypliny, ale o przypomnienie tożsamości instytucji, w której każdy ma swoją rolę do odegrania, swój wkład do wniesienia”.

„W przeciwieństwie do obojętności i wykluczenia, współodpowiedzialność sprzyja dzieleniu się charyzmatami i umiejętnościami, pobudza kreatywność, uwalnia geniusz i budzi do samodzielności. Współodpowiedzialność prowadzi od bierności do czynnego zaangażowania. Oto nowy sposób bycia Kościołem, zgodnie z wolą papieża Franciszka” – wyjaśnił ordynariusz diecezji Lokossa.

Beniński biskup podkreślił, że „w wizji papieża Franciszka Kościół synodalny to Kościół, który słucha, przyjmuje i oferuje gościnność wszystkim bez wyjątku”. Zachęcił do słuchania Ducha Świętego i słuchania innych, gdyż „Duch wieje kędy chce, może do nas mówić również przez najmniejszych”. „To słuchanie wymaga uwagi, pokory, otwartości, ale przede wszystkim rozeznania. W tym wzajemnym słuchaniu każdy uczy się czegoś od drugiego i daje coś drugiemu” – stwierdził bp Anoumou.

KAI / oprac. PR

Kościół synodalno-ekumeniczny oznacza koniec katolickości

HEREZJE „KOŚCIOŁA SYNODALNEGO”. ATAK NA NAUCZANIE CHRYSTUSA?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram