30 sierpnia podczas audiencji generalnej w Watykanie papież ogłosił, że 4 października pojawi się jego nowy dokument – aktualizacja encykliki środowiskowej „Laudato si’”. Tekst w formie adhortacji będzie przestrzegać przed zmierzaniem w kierunku katastrofy klimatycznej i wzywać do bardziej ambitnej walki ze zmianami klimatu.
Papież Franciszek zaznaczył, że nowy dokument ma pomóc „położyć kres bezsensownej wojnie przeciwko naszemu wspólnemu domowi”. Mówił, że jest „to straszna wojna światowa”.
Chociaż Watykan nie zdradza szczegółów dotyczących nowego dokumentu, to jednak podano, iż papież poruszy kwestię „najnowszych ekstremalnych zjawisk pogodowych i katastrof, które dotykają ludzi na pięciu kontynentach”.
Wesprzyj nas już teraz!
Stolica Apostolska, która prowadzi ożywioną dyplomację na różnych polach, zwykle organizuje konferencje i publikuje dokumenty oraz oświadczenia przed przełomowymi spotkaniami globalnych instytucji.
Na przykład w maju 2015 r. opublikowała papieską encyklikę Laudato si’ oraz oświadczenie w sprawie celów zrównoważonego rozwoju. Już we wrześniu tego samego roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Z kolei w grudniu zawarto w Paryżu porozumienie klimatyczne.
Obecnie na forum międzynarodowym toczą się ożywione dyskusje nad przyspieszeniem realizacji celów klimatycznych i zrównoważonego rozwoju oraz nad przebudową systemu globalnego zarządu. Chodzi między innymi o kompleksową reformę systemu ONZ, którą zaproponował sekretarz generalny Antonio Guterres w programie „Our Common Agenda”).
Trwa ponadto mobilizacja przed COP28 w Dubaju. Celem jest wprowadzenie w życie porozumień paryskich oraz ochrona przed bankructwem krajów rozwijających się, które wskutek wysokich stóp procentowych mają ogromny problem ze spłatą zadłużenia i zaciąganiem nowych kredytów.
Wreszcie toczy się batalia o szybsze wprowadzenie globalnego zarządu nad zasobami leśnymi i wodnymi. Pod pretekstem walki o zachowanie bioróżnorodności państwa pozbawia się wpływu na zarząd coraz większymi obszarami. W gruncie rzeczy chodzi o zapewnienie wystarczającej biomasy dla nowej biogospodarki. Mówi się o potrzebie uznania „praw Natury” i ekocentrycznej rewolucji prawnej, „ekologizacji praw człowieka” . Zostało to opisane choćby w programie ONZ „Harmony with Nature”.
Warto zauważyć, że w czerwcu amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry odwiedził Franciszka w Watykanie, zabiegając o większą mobilizację katolików przed listopadowym szczytem klimatycznym w Dubaju. Kerry mówił reporterom, iż uważa papieża za czołowego sojusznika w przygotowaniach do szczytu w Dubaju.
AS