6 września 2023

Bruksela apeluje o nadsyłanie danych w sprawie zagrożeń ze strony wilków. Eurokraci chcą „poluzować ich ochronę”

(fot. Pixabay)

Komisja Europejska – w związku z coraz częstszymi atakami wilków na zwierzęta gospodarskie, a także ludzi – ma przejrzeć obecne regulacje chroniące wilki.

Bruksela wskazuje, iż do niektórych regionów Europy – po długiej nieobecności – powróciły wilki i coraz częściej dochodzi do „konfliktów z lokalnymi społecznościami rolniczymi oraz łowieckimi, zwłaszcza tam, gdzie nie są powszechnie wdrażane środki zapobiegające atakom na zwierzęta gospodarskie”.

Skupienie watah wilków w niektórych regionach Europy stało się realnym zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich i potencjalnie także dla ludzi. Wzywam władze lokalne i krajowe do podjęcia działań tam, gdzie jest to konieczne. W rzeczywistości obecne prawodawstwo UE już im to umożliwia – zaznaczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Wesprzyj nas już teraz!

Szefowa KE mówiła, że Bruksela rozpoczyna nowy etap swoich prac nad sprostaniem wyzwaniom związanym z powrotem wilków. Wezwała także naukowców, społeczności lokalne i wszystkie zainteresowane strony do przedłożenia do 22 września 2023 r. aktualnych danych na temat populacji wilka i jej skutków.

Na ich podstawie Komisja podejmie decyzję w sprawie zmiany ochrony wilka w UE oraz aktualizacji ram prawnych. Uzupełni w ten sposób „możliwości, jakie dają władzom lokalnym i krajowym” obecne regulacje, by zapewnić środki i przeciwdziałać negatywnym skutkom wzrostu populacji wilka.

KE zajęła się problemem większej populacji wilka w odpowiedzi na uchwałę Parlamentu Europejskiego z dnia 24 listopada 2022 r. W kwietniu 2023 r. Komisja rozpoczęła gromadzenie danych od grup ekspertów i kluczowych zainteresowanych stron, a także dane zgłaszane przez władze krajowe na mocy obowiązującego prawodawstwa UE i międzynarodowego. Jednakże nie dają one pełnego obrazu wystarczającego dla Komisji do zaprojektowania dalszych działań. Stąd zdecydowano o poszerzeniu konsultacji.

Komisja przypomina, że wilk, gatunek rodzimy jest integralnym elementem dziedzictwa naturalnego Europy i odgrywa ważną rolę w jej ekosystemach. Zgodnie z dyrektywą siedliskową, większość populacji wilków objęta jest ścisłą ochroną z możliwością odstępstw.

Ochrona populacji wilka wynika z wdrożenia wymogów międzynarodowej Konwencji Berneńskiej o ochronie europejskiej dzikiej przyrody i siedlisk przyrodniczych, której UE i państwa członkowskie są stronami.

 

Źródło: ec.europa.eu

AS

 

Setki tysięcy aut bez wjazdu do Krakowa?! Mieszkańcy wysyłają protesty do radnych i prezydenta miasta

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram