Ujawnione umowy zawarte pomiędzy rządem Republiki Południowej Afryki a kilkoma koncernami farmaceutycznymi pokazują, że Afrykańczycy zapłacili znacznie więcej za tzw. szczepionki przeciw Covid-19 niż przykładowo Europejczycy.
Wskutek pozwu złożonego przez Health Justice Initiative rząd RPA został zmuszony przez sąd do upublicznienia treści umów, jakie zawarł z czterema dostawcami szczepionek: Johnson & Johnson (J&J), Pfizer, Instytut Serum w Indiach i Gavi Vaccine Alliance.
Z umów wynika, że indyjski Instytut Serum, producent szczepionki Oxford/AstraZeneca pobierał od rządu RPA 5,35 USD za dawkę, podczas gdy władze UE płaciły za tę wakcynę powodującą szereg negatywnych skutków ubocznych 1,78 EUR (około 2,17 USD w momencie publikacji cen). Za dawkę szczepionki J&J, RPA płaciła 10 USD, o 15 procent więcej niż UE.
Wesprzyj nas już teraz!
W przypadku szczepionki BioNTech/Pfizer, to Europejczycy płacili więcej niż Afrykanie. W UE jedna dawka szczepionki kosztowało 15,50 EUR, a Afrykańczycy płacili – 10 USD. Jednak rząd zgodził się na warunek, by zapłacić z góry 40 mln USD, z czego połowa nie podlegała zwrotowi. Ponadto rząd RPA miał płacić o 33 proc. więcej niż to ustalono w ramach umowy z Unią Afrykańską.
Health Justice Initiative twierdzi, że rząd RPA był zmuszony do zapłaty kwoty co najmniej 734 mln USD, w tym zaliczek na kwotę prawie 95 mln USD, bez gwarancji terminowej dostawy. Organizacja dodaje, że umowy te odzwierciedlają, jak brutalnie międzynarodowe koncerny farmaceutyczne wykorzystują Afrykańczyków.
Z umów wynika również, że na przykład firma J&J uniemożliwiła Republice Południowej Afryki ograniczenie eksportu szczepionek. Kraj nie mógł również przekazywać czy eksportować niewykorzystanych dawek, bez zgody firmy.
Z kolei w umowie z Gavi, konsorcjum powołanym między innymi przez Gatesów, nie było gwarancji co do liczby dawek, które miały być udostępnione ani terminu dostarczenia szczepionek.
Organizacje HealthGAP i Global Justice Now domagają się podjęcia na światową skalę działań w celu ujawnienia wszystkich umów zawartych przez koncerny z innymi rządami.
Żądają także – w związku z trwającymi negocjacjami w sprawie traktatu pandemicznego – zapewnienia w traktacie mechanizmu określającego sposób egzekwowania uczciwych warunków w podobnych umowach w przyszłości.
Rzecznik Departamentu Zdrowia RPA Foster Mohale twierdzi, że rząd nie miał wyjścia i przystał na niekorzystne zapisy, ponieważ musiał ratować życie Afrykańczyków, do czego zobowiązują przepisy krajowe. Władza ma ratować życie mieszkańców RPA wbrew wszelkim przeciwnościom – tłumaczył.
Organizacje, które zmusiły rząd RPA – na drodze sądowej – do upublicznienia treści umów, mają nadzieję, że uda się to zrobić także w innych krajach.
Źródła: politico.com / aljazeera.com
AS
USA: pigułki aborcyjne będą dostępne w aptekach. Senator Ted Cruz potępia administrację Bidena