Komisja Konferencji Biskupów UE wydała stanowisko, wskazujące na niebezpieczny charakter opracowywanych przez Parlament Europejski przepisów, dotyczących wykorzystania w medycynie „substancji pochodzenia ludzkiego”. Regulacje mające rzekomo uszczelnić i zagwarantować bezpieczeństwo praktyk związanych z m.in przeszczepami grożą naruszeniem świętości życia nienarodzonego, ostrzegają hierarchowie.
Jak alarmują duchowni, wedle litery propozycji dzieci nienarodzone miałoby zostać objęte takimi samymi zasadami mówiącymi o ich ochronie i wykorzystaniu w medycynie, co poszczególne tkanki i komórki ludzkie, używane m.in. podczas transplantacji.
W wydanym we wtorek rano oświadczeniu Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i Katholisches Büro w Berlinie wyrażają głębokie zaniepokojenie projektem i podkreślają, że życie ludzkie od samego początku, w tym życie dzieci nienarodzonych, „posiada własną godność, prawo oraz niezależne prawo do ochrony”.
Wesprzyj nas już teraz!
Stanowisko ma na celu zwrócenie uwagi na konsekwencje, które wynikałyby z proponowanego rozporządzenia, w świetle zaproponowanych poprawek przyjętych przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI).
Reprezentacja episkopatów państw członkowskich UE podkreśla, że życie ludzkie nie jest jedynie „substancją pochodzenia ludzkiego”. W związku z tym potrzeba reakcji na proponowane poprawki, ponieważ przepisy przyjęte przez Parlament Europejski w przyszłości wyznaczą kierunek dyskusji na temat ochrony prenatalnej fazy życia ludzkiego w europejskim prawie transplantacyjnym i farmaceutycznym, a tym samym spowodują liczne konflikty etyczne i konstytucyjne w państwach członkowskich UE.
Przedstawicielstwo episkopatów krajów członkowskich Unii wyrażają obawy, że proponowane regulacje mogłyby być uznane za nadrzędne wobec prawa krajowego, tym samym podważając przepisy państw członkowskich gwarantujące ochronę życia w jego prenatalnej fazie. W oświadczeniu wyrażono również zaniepokojenie możliwością przymusowych testów genetycznych i ewentualnej „selekcji” dzieci ze względu na choroby genetyczne.
Taka selekcja, jak czytamy w oświadczeniu, „narusza ludzką godność”, podczas gdy obowiązkowe testy genetyczne rodzą pytania etyczne dotyczące prawa do samostanowienia dawcy i biorcy.
Komisja Episkopatów Unii zaznacza, że decyzje etyczne państw członkowskich UE muszą być respektowane. Państwa członkowskie – stwierdzili biskupi – muszą mieć możliwość regulowania kwestii związanych z życiem zgodnie z własnymi zasadami etycznymi, nawet jeśli odbiegają one od przepisów przyjętych przez Parlament Europejski.
KAI/ oprac. FA
Życie niewarte życia. Belgowie i niemieccy naziści – a sprawa Polska