22 września 2023

Synod o Synodalności „przeprasza” za emisję CO2. Watykan wyśle… specjalne piece do Nigerii

Zbliżają się obrady Synodu o synodalności i ujawnianych jest coraz więcej szczegółów dotyczących jego przebiegu. Organizatorzy wydarzenia ogłosili plan kompensacji „śladu węglowego” Zgromadzenia Ogólnego Synodu o synodalności. W ramach zadośćuczynienia za większe emisje wyślą do Kenii i Nigerii wydajne piece i systemy uzdatniania wody.

Synod rozpocznie się 4 października 2023 r., W tym samym dniu zostanie opublikowana adhortacja apostolska, mająca rozwinąć encyklikę środowiskową papieża Franciszka – „Laudato si”. Organizatorzy synodu obiecali zrównoważyć emisje dwutlenku węgla – w związku z przylotami uczestników spotkania – przekazując do Kenii i Nigerii wydajne kuchenki i technologie oczyszczania wody. Ma to być zgodne z „ekologią integralną” promowaną w encyklice „Laudato si’”.

Plan Sekretariatu Generalnego Synodu zakłada także eliminację plastiku, marnotrawstwa, używanie wyłącznie papieru z recyklingu i tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.

Wesprzyj nas już teraz!

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Watykanie, które będzie trwało przez cały październik, zgromadzi ponad 400 biskupów, zakonników i osoby świeckie z całego świata, zastanawiając się nad tym, jaki powinien być Kościół w przyszłości.

Firma LifeGate, zajmująca się wyliczaniem „śladu węglowego” podała, że po wdrożeniu strategii mających na celu zmniejszenie „śladu węglowego” (obejmujących także priorytetowe traktowania dokumentów cyfrowych zamiast papieru, eliminację tworzyw sztucznych) synod ma wygenerować 625 552 kg gazu równoważnego CO2. Z tego 51% „śladu węglowego” wygenerują sami uczestnicy, podróżując do Rzymu.

21% gazów ma pochodzić z posiłków, 19% z pobytu uczestników w Rzymie, 7% z transportu po mieście. Pewne ilości dwutlenku węgla będą emitowane w następstwie zużycia wody, papieru, energii elektrycznej itp.

Stolica Apostolska podaje, że przekazując urządzenia poprzez Fundację SOS Planet do dwóch afrykańskich krajów, skompensuje część emisji. „Nowe technologie znacznie zmniejszą zużycie nieodnawialnej biomasy i paliw kopalnych do gotowania” – napisano w oświadczeniu. Dodano, że zaowocuje to „znaczną poprawą poziomu zanieczyszczenia powietrza, które jest bezpośrednio skorelowane z chorobami układu oddechowego i wskaźnikami śmiertelności, zwłaszcza wśród kobiet i dzieci, a w konsekwencji poprawi ogólny stan zdrowia dotkniętych populacji”.

Źródła: aleteia.org, americamagazine.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(31)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram