26 września 2023

Szefowa EBC: inflacja jest zbyt wysoka, długo się utrzymuje i… pozostanie na dłużej

(Grafika: pixabay.com)

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego nie ma dobrych wiadomości. Inflacja w Europie jest zbyt wysoka i taką – pomimo podjętych działań antyinflacyjnych – długo pozostanie. W strefie euro panuje stagnacja i nie ma popytu na europejskie towary na świecie. Chociaż jeszcze nie ma wyraźnego wzrostu bezrobocia, to i tego należy się spodziewać.

Christine Lagarde, która pełni funkcję szefowej EBC, przemawiała przed komisją gospodarczą i monetarną Parlamentu Europejskiego, zapewniając, że bank jest wciąż zdeterminowany, aby osiągnąć swój średnioterminowy cel inflacyjny na poziomie 2%.

Z tego powodu na początku września podniesiono podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Lagarde mówiła, że roczna stopa inflacji spada nieprzerwanie od kwietnia i osiągnęła w sierpniu poziom  5,2%, a we wrześniu inflacja w strefie euro ma spaść do 4,5%. W zeszłym roku w październiku inflacja wynosiła 10,6%.

Wesprzyj nas już teraz!

W przemówieniu, które miało miejsce 25 września br. Lagarde stwierdziła: – W pierwszej połowie 2023 aktywność w strefie euro uległa zasadniczo stagnacji, a najnowsze wskaźniki wskazują na dalsze osłabienie w trzecim kwartale. Niższy popyt na eksport ze strefy euro oraz wpływ napiętych warunków finansowania osłabiają wzrost, w tym poprzez niższe inwestycje w sektorze mieszkaniowym i biznesowym. Sektor usług, który do niedawna był odporny, obecnie również słabnie.

Dodała, że na razie rynek pracy „pozostaje odporny, pomimo spowalniającej gospodarki, a stopa bezrobocia w lipcu utrzymuje się na historycznie niskim poziomie 6,4%. Jednak choć zatrudnienie wzrosło o 0,2% w drugim kwartale, tworzenie miejsc pracy w sektorze usług maleje i ogólna dynamika słabnie”.

Mimo złych danych, EBC prognozuje spadek inflacji o 0,7% w 2023 r., 1,0% w 2024 r. i 1,5% w 2025 r.

Inflacja po wyłączeniu cen energii i żywności spadła z 5,5% w lipcu do 5,3%. Inflacja z uwzględnieniem cen żywności plasuje się na poziomie 10%.

W drugim kwartale wzrósł udział kosztów pracy w rocznej inflacji krajowej, częściowo ze względu na słabszą produktywność. Natomiast udział zysków spadł po raz pierwszy od początku 2022 roku.

– Pozostajemy zdeterminowani, aby zapewnić terminowy powrót inflacji do naszego średnioterminowego celu na poziomie 2%. Inflacja w dalszym ciągu spada, ale nadal oczekuje się, że pozostanie zbyt wysoka przez zbyt długi czas. Aby wzmocnić postęp w realizacji naszego celu, na początku tego miesiąca postanowiliśmy podnieść nasze podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Na podstawie naszej najnowszej oceny uważamy, że nasze podstawowe stopy procentowe osiągnęły poziom, który – utrzymany przez wystarczająco długi okres – co w znaczący sposób przyczyni się do szybkiego powrotu inflacji do naszego celu. W każdym razie, nasze przyszłe decyzje zagwarantują, że podstawowe stopy procentowe EBC zostaną ustalone na wystarczająco restrykcyjnym poziomie tak długo, jak będzie to konieczne – zapowiedziała Lagarde.

Szefowa EBC zaznaczyła, że wskutek przyjęcia nowych instrumentów polityki pieniężnej w czasie kryzysu – wspierano banki komercyjne – odnotowuje się nadwyżkę płynności. Jedna kwota nadwyżki płynności spadła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o ponad bilion euro z powodu spłaty trzeciej serii ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (TLTRO III) i redukcji papierów wartościowych utrzymywanych w ramach programu skupu aktywów (APP) wraz z całkowitym zaprzestaniem reinwestycji od lipca tego roku.

Dodatkowe spłaty TLTRO, a także stopniowe wyczerpywanie się portfela APP spowoduje dalsze kurczenie się bilansu w nadchodzących latach, znacznie ograniczając nadwyżkę płynności.

Obecnie pracownicy Eurosystemu analizują optymalną wielkość i strukturę bilansu w długim okresie, aby określić odpowiedni poziom nadwyżki płynności w systemie finansowym strefy euro. Przegląd zakończy się do wiosny 2024 r.

Lagarde podsumowując swoje wystąpienie wskazała, że „ostatnie kilka lat było szczególnie burzliwych, a Europę nawiedziły bezprecedensowe wstrząsy”. Zaapelowała, by jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego „wykonać ważne prace legislacyjne”. – Postęp w zakresie unii bankowej, unii rynków kapitałowych i cyfrowego euro leży w Waszych rękach – mówiła europosłom z komisji i dodała, że ich zaangażowanie ma również kluczowe znaczenie dla „zapewnienia odpowiedniego połączenia polityki fiskalnej i pieniężnej w strefie euro”.

Szefowa EBC oczekuje – „w miarę wygasania kryzysu energetycznego” – wycofywania wsparcia finansowego przez rządy na łagodzenie skutków kryzysu, a jednocześnie zwiększenia podatków i obniżenia wysokiego długu publicznego.

Chce, by do końca tego roku osiągnięto porozumienie w sprawie reformy ram budżetowych UE, skupiając się na 4 priorytetach: obniżeniu długu państwowego, mniejszym zróżnicowaniu poziomów długu w poszczególnych krajach, większym wzroście gospodarczym i wyższej antycykliczności polityki fiskalnej.

Źródło: ecb.europa.eu

AS

Nadchodzi totalne zniewolenie?! Ta publikacja rozwieje wątpliwości – zapraszamy na konferencję

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 471 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram