27 września 2023

Kanada: spiker parlamentu podaje się do dymisji po skandalu z uhonorowaniem członka SS Galizien

(Spiker Anthony Rota, fot. BLAIR GABLE / Reuters / Forum)

We środę spiker kanadyjskiej Izby Gmin Anthony Rota poda się to dymisji. To efekt skandalu, który miał miejsce podczas wizyty w Kanadzie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W obecności przywódców Ukrainy i Kanady spiker uhonorował 98-letniego weterana, którym okazał się były członek nazistowskich oddziałów SS Galizien.

Jarosław Hunka to były żołnierz nazistowskich oddziałów SS Galizien, który brał udział w II wojnie światowej. Weteran został przedstawiony przez szefa kanadyjskiej Izby Gmin jako bohater Kanady i Ukrainy, walczący w przeszłości z autorytarnym systemem radzieckim. Uhonorowanie mężczyzny odbyło się w obecności premiera Kanady Justina Trudeau oraz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Po tym, gdy ujawniono przeszłość 98-letniego Hunki wybuchł międzynarodowy skandal. To doprowadziło do rezygnacji spikera Izby Gmin ze stanowiska. Jak podaje Reuters ma do tego dojść we środę.

Wesprzyj nas już teraz!

Anthony Rota ma złożyć dymisję pod naciskami polityków kanadyjskich oraz międzynarodowej opinii publicznej. Wcześniej nie zamierzał ustępować, choć przepraszał za incydent z zaproszeniem Hunki do parlamentu.

„To publiczne uhonorowanie (Hunki) wywołało ból u pojedynczych osób i całej społeczności, w tym społeczności żydowskiej w Kanadzie i na całym świecie (…). Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny” – powiedział Rota, członek rządzącej Partii Liberalnej.

Dodał, że ustąpi ze stanowiska w środę, a do tego czasu obowiązki przewodniczącego Izby Gmin będzie pełnił jego zastępca – napisał Reuters.

W czasie II wojny światowej Hunko był członkiem składającej się z ukraińskich ochotników i walczącej u boku Niemiec 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS, znanej również jako dywizja SS Galizien. Jak przypomniał ambasador RP w Ottawie Witold Dzielski, jednostka ta była odpowiedzialna za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów.

Obecność Hunki w parlamencie i jego uhonorowanie było „głęboko zawstydzające” i „nieakceptowalne” – powiedział w poniedziałek premier Trudeau. Ambasador Witold Dzielski w wypowiedziach dla kanadyjskich mediów zwracał uwagę, że w przeprosinach Roty i Trudeau zabrakło słów o Polsce i Polakach, a ofiarami zbrodni popełnionych przez SS Galizien byli również Polacy.

pap logo

Źródło: PAP

Oprac. WMa

Zebrał oklaski w towarzystwie Zełenskiego. Były członek SS Galizien będzie weryfikowany przez IPN

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram