29 września 2023

Błagajmy św. Michała Archanioła, aby nam pomógł przezwyciężać wszelkie ataki zła

(Źródło: YouTube/Radio Głos)

W Sanktuarium spowiadamy cały dzień. Mamy egzorcystę, który dokonuje uroczystych egzorcyzmów, ale również staramy się pomagać ludziom uzależnionym i zniewolonym. Do naszego Sanktuarium przybywa bardzo wiele osób, które szukają pomocy. Szczególnie w drugą sobotę miesiąca mamy terapie, które połączone są z modlitwami o uwolnienie od uzależnień i zniewoleń. Jest egzorcyzm prosty, gdzie błagamy Św. Michała Archanioła, aby nam pomógł przezwyciężać wszelkie ataki zła – mówi ks. dr Jan Seremak CSMA – rektor Sanktuarium Św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza oraz duszpasterz trzeźwości w Miejscu Piastowym.

Księże Rektorze, znajdujemy się w jedynym w naszym kraju Sanktuarium Św. Michała Archanioła. Ksiądz jest rektorem tego niezwykłego miejsca. Kim dla Księdza jest Św. Michał Archanioł?

Na pewno jest dla mnie wyjątkowym Patronem, gdyż znajduję się w Jego Zgromadzeniu. On nadaje kierunek postępowania duszpasterskiego wobec wszystkich, których Pan Jezus postawił na mojej drodze duszpasterskiej. Dla mnie osobiście jest wyjątkowym Stróżem od początków mojej drogi życia zakonnego aż do obecnej chwili.

Wesprzyj nas już teraz!

Jakie były początki Zgromadzenia Św. Michała Archanioła?

Zgromadzenie zostało założone przez bł. Bronisława Markiewicza i zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w dniu 29 września 1921 roku. Kiedy mówimy o początkach Zgromadzenia, nie sposób pominąć „Biały Dom”, który jest obok kościoła. To Dom Macierzysty Michalitów. Został zbudowany pod koniec dziewiętnastego wieku. Przez lata mieściło się w nim wiele instytucji: Zakład Wychowawczy dla chłopców, Niższe Seminarium Duchowne, Kuria Generalna Zgromadzenia. Obecnie dom jest klasztorem, w którym żyją zakonnicy. Znajduje się też w nim muzeum bł. ks. Markiewicza, księgarnia, sala misyjno–wykładowa, poradnia rodzinna oraz zaplecze duszpasterskie. Warto wspomnieć, że w 1949 roku była pacyfikacja „Białego Domu”, wielu księży poszło do więzienia. Kiedy przyszedłem do zakonu to spotkałem jeszcze księży, którzy z bólem opowiadali o tym wydarzeniu. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte dla Zgromadzenia były czasem ogromnej próby. Wielką pomocą był dla nas błogosławiony kard. Wyszyński. Powiedział: Nie wolno wam się rozejść. Zobaczycie, przyjdzie czas kiedy będziecie mieli ważne zadanie do spełnienia.

Kiedy został wybudowany kościół?

Kościół zakonny pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej i Św. Michała Archanioła został zbudowany w latach 1931 – 1935, wg projektu profesora Politechniki Lwowskiej – Jana Sasa – Zubrzyckiego. W dn. 2 maja 1935 roku kościół poświęcił ordynariusz przemyski bp Franciszek Barda, a uroczyście konsekrował – bp Ignacy Tokarczuk, w dn. 29 czerwca 1972 roku. 

Na terenie Sanktuarium stoi pomnik Anioła Stróża Polski. Może nawet nie każdy wie, że taki anioł istnieje…

Bł. ks. Bronisław Markiewicz czyni wyraźną wzmiankę o Aniele Stróżu Polski na wielu miejscach swojej działalności pisarskiej. Przede wszystkim w dramacie: Bój bezkrwawy oraz w Trzech słowach do starszych w narodzie polskim. W jego czasach Polska była podzielona między Rosję, Prusy i Austrię. Od 1795 roku na 123 lat utraciła niepodległość. Na początku 1863 roku w zaborze rosyjskim wybuchło powstanie styczniowe. Gimnazjalista, Bronisław Markiewicz przygotowywał się w Przemyślu do matury. Myślał również o dołączeniu się do powstańców. Wczesnym rankiem w dn. 3 maja 1863 roku jego kolega Józef Dąbrowski, miał widzenie tajemniczego, młodego człowieka, który przepowiadał przyszłość Polski, a także wspominał o pewnym kapłanie, który będzie gromadził i wychowywał biedne dzieci i opuszczoną młodzież. Młody Markiewicz pod wpływem tej wizji wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu i został wyświęcony na kapłana w 1867 roku. Ks. Bronisław Markiewicz jako salezjanin odkrył, że Pan Bóg go wzywa aby założył Zgromadzenie od Św. Michała Archanioła.

Wiadomo ile jest parafii pw. Wodza niebieskich zastępów?

Kościołów pw. Św. Michała Archanioła jest ponad 360. I co ciekawe – jest bardzo dużo kościołów pw. Św. Michała Archanioła również na Białorusi, Ukrainie.

Co wyróżnia Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym?

W tym Sanktuarium spowiadamy cały dzień. Mamy egzorcystę, który dokonuje uroczystych egzorcyzmów, ale również staramy się pomagać ludziom uzależnionym i zniewolonym. Do naszego Sanktuarium przybywa bardzo wiele osób, które szukają pomocy. Szczególnie w drugą sobotę miesiąca mamy terapie, które połączone są z modlitwami o uwolnienie od uzależnień i zniewoleń. Jest egzorcyzm prosty, gdzie błagamy Św. Michała Archanioła, aby nam pomógł przezwyciężać wszelkie ataki zła.

Ksiądz również jest duszpasterzem trzeźwości… I organizatorem Wesel bez toastów. Czym są te wesela? 

Co miesiąc mamy spotkania na wzór spotkań AA, w których zazwyczaj bierze udział ok. stu osób… Są uzależnienia od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, ale muszę też powiedzieć, że ludzie mają ogromne problemy z cyber-uzależnieniami, ogromne problemy z pornografią, depresją…  W tym roku już czternasty raz organizowaliśmy Wesele bez toastu. Jak sama nazwa wskazuje, nie ma podczas tego spotkania alkoholu. To spotkanie ma służyć odkryciu potęgi sakramentu małżeństwa, które w odnowieniu przyrzeczeń małżeńskich przed biskupem, winno uświadomić małżonkom wyniesienie ich miłości do nadprzyrodzonych wartości. Wspólna Agapa i zabawa weselna ma być przykładem – i takim zawsze była – wspaniałej zabawy bez alkoholu.

Przed wejściem do Sanktuarium uwagę zwraca tablica, która upamiętnia wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Miejscu Piastowym. Święty Papież był tylko raz w Miejscu Piastowym?  

Tak, w 1997 roku w naszym Sanktuarium był św. Jan Paweł II. Kiedy przyjechał do nas już jako papież w 1997 roku – wypisaliśmy na kościele bardzo dużymi literami napis: „Najwyżej Pan Bóg was wyniesie, kiedy dacie światu wielkiego papieża”. Jest to proroctwo pozostawione przez błogosławionego Bronisława Markiewicza. Michalici już wcześniej – kardynałowi Wojtyle – wspominali o tym proroctwie. Tak więc wszyscy czekaliśmy, że on coś powie. Pamiętam jak bardzo długo patrzył na ten napis, odwrócił się, ale nic nie powiedział.

Myśli Ksiądz, że Ojciec Święty przeczuwał, że chodzi o niego?

Myślę, że jednak coś wiedział – czy bardziej przeczuwał –  że taki dar będzie mu dany. Dar i obowiązek bardzo ciężki. 

Wcześniej – jako kardynał – odwiedzał również Miejsce Piastowe?

W pięćdziesiątą rocznicę założenia Zgromadzenia – w 1972 roku, był u nas razem z kard. Wyszyńskim.

Co mówi nauka o aniołach, o Aniołach Stróżach krajów?   

Jest dziewięć chórów anielskich i chór księstw – to chór Aniołów Stróżów krajów i narodów. W Europie są dwa kraje, które oddają cześć swojemu Aniołowi Stróżowi: Portugalia (Anioł Stróż się pokazał w 1916 roku, powiedział: Jestem Aniołem Stróżem Portugalii) i Polska. Figurę Anioła Stróża Polski mamy tutaj, jest też w Przemyślu, na Mazowszu koło Garwolina. W 2007 roku miałem okazję poświęcać niedużą białą figurę w Puszczy Kampinoskiej przy Generalicji Polskiej. Modlili się do Anioła Stróża w intencji Wojska Polskiego. Prawdopodobnie na Suwałkach jest też figura Anioła Stróża Polski.

Trudno mówić o Miejscu Piastowym bez wspomnienia o Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Dużo jest uczniów?

W Szkole uczy się ponad tysiąc siedemdziesiąt dziewcząt i chłopców.  Jest piętnaście zawodów. Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym posiada ponad stu letnią tradycję w edukacji ogólnej i kształceniu na Podkarpaciu. Ważnym aspektem jej działalności jest kształtowanie osobowości młodego człowieka, oparte na trzech filarach: tradycja – wychowanie – nowoczesność. Celem instytucji jest tworzenie formuły „Szkoły z duszą” – dużą ważną rolę odgrywa wymiar religijny.

Wielu ludzi, którzy przyjeżdżają do Sanktuarium, idzie do Św. Michała Archanioła. A przy figurze jest również kamień z Gargano? 

Św. Michał Archanioł objawił się w Grocie na Gargano w piątym wieku, natomiast w 1656 roku była pandemia dżumy na terenie Monte Sant’Angelo. Wtedy podczas modlitwy ludziom pokazał się Św. Michał polecając im – żeby wzięli z groty kamienie, wyryli krzyżyk i „M”, i błagali Pana Boga. Pan Bóg postanowił przez ten znak dokonać cudu.

To nie kamień uzdrawia, przecież to tak nie działa?

Trzeba pamiętać, że nie jest to żaden kamień energetyzujący ani wróżbiarski. Nie wolno tak patrzeć. Umieściliśmy przy figurze Michała Archanioła w naszym Sanktuarium kamień z Groty Gargano, i także w czasie pandemii przybywali do nas pielgrzymi. Do dziś wielu modlili się przy tym znaku. Mamy też relikwie Św. Jana Pawła II. Natomiast, ważnym miejscem w naszym Sanktuarium jest ołtarz bł. ks. Markiewicza. Bardzo dużo ludzi się modli, prosi o pomoc, o wsparcie. Podpisują też deklaracje, że nie będą pili, brali narkotyków.

A na przeciwko ołtarza Św. Michała Archanioła – jest ołtarz Matki Bożej Fatimskiej. Miejsce szczególne…

Obok ołtarza błogosławionego br. Markiewicza mamy kaplicę Matki Bożej Fatimskiej z cudowną figurą, która została uroczyście ukoronowana w 2017 roku na prawie papieskim. Wiele osób podczas modlitwy zwraca się do Matki Bożej jako Królowej rodzin.

Dziękuję za rozmowę

Marta Dybińska

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 309 911 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram