Kara finansowa w wysokości nawet do 2,5 tys. funtów grozi prolifeorm, którzy będą podejmować próbę rozmowy z kobietą w ciąży, by oferować jej alternatywę dla zabicia dziecka. W tym tygodniu obowiązują już zapisy o strefach buforowych wokół ośrodków aborcyjnych.
Jak podaje portal Marsz.info, ustawę przyjęło irlandzkie Zgromadzenie Ustawodawcze w marcu 2022 roku. Jej wejście w życie zostało wstrzymane przez prokuratora generalnego ze względu na protesty; krytycy ustawy wskazywali, że przewiduje ona zbyt głęboką ingerencję w prawo do demonstrowania, co wiąże się z wolnością wyrażania opinii. Naciski na wdrożenie ustawy wywierały jednak środowiska proaborcyjne.
Ostatecznie irlandzki Departament Zdrowia ogłosił, że ustawa wejdzie w życie w całym kraju. W efekcie – zgodnie z jej literą – na terenie stref objętych zakazem nielegalne będzie «przeszkadzanie, nagrywanie, wywieranie wpływu lub narażanie pracowników i osób korzystających z usług aborcyjnych na nękanie lub cierpienie». Absurdalnym zakazem zostały objęte obiekty, w których morduje się dzieci poczęte; zakaz obowiązuje w strefie od 100 do 250 metrów od wejść lub wyjść z obiektów.
Wesprzyj nas już teraz!
Podobne przepisy stały się wcześniej podstawą do aresztowania Isabel Vaughan-Spruce, która modliła się w milczeniu w pobliżu rzeźni dzieci nienarodzonych w Birmingham w Anglii; ostatecznie kobieta nie została w żaden sposób ukarana, a policja przeprosiła za jej zatrzymanie i zapowiedziała, że więcej nie będzie już aresztować osób, które modlą się bezgłośnie.
Obecnie rozważa się wprowadzenie analogicznych przepisów chroniących w całej Anglii rzeźnie, w których morduje się dzieci.
Źródła: marsz.info, PCh24.pl
Pach