Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła propozycje zmian w traktatach unijnych. Zakładają one m.in. znaczne ograniczenie prawa weta oraz zwiększenie kompetencji unijnych w dziedzinach takich jak klimat, gospodarka czy edukacja.
Autorzy poprawek postulują również wprowadzenie instytucji referendum unijnego, znacznie ograniczającego prerogatywy państw. Wprowadzenie zmian wiązałoby się też z umieszczeniem w traktatach unijnych pojęcia „gender” w miejsce słów „kobieta” i „mężczyzna”.
Instytut Ordo Iuris przygotował petycję skierowaną do europarlamentarzystów, z apelem o odrzucenie poprawek. W apelu wskazano, że tak daleko idące zmiany byłyby sprzeczne z pierwotną koncepcją Unii jako wspólnoty suwerennych państw.
Wesprzyj nas już teraz!
Ordo Iuris wskazuje w apelu przede wszystkim na zniesienie zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie Unii Europejskiej. Jak podkreślono, „doprowadzi to do pozbawienia państw narodowych autonomii oraz głosu w sprawach kluczowych dla ich przyszłości. W efekcie pełną dominację mogą osiągnąć bogate państwa Europy Zachodniej, które będą mogły przegłosowywać inicjatywy niekorzystne dla mniejszych i biedniejszych państw Europy Centralnej i Południowej”.
Instytut zwraca także uwagę na lewicową retorykę dominującą w dokumencie. Przejawia się ona m.in. w postulacie usunięcia z traktatów unijnych rozróżnienia na kobietę i mężczyznę i zastąpienia tych określeń pojęciem „gender”.
„Próba walki z biologicznym podziałem na dwie płcie wprowadzi do prawa unijnego zamęt, praktyki dyskryminacyjne oraz zagrożenie dla zdrowia dla osób cierpiących na zaburzenia tożsamości płciowej. Może także skutkować karaniem osób broniących definicji płci biologicznej”, pisze Ordo Iuris.
W apelu wskazano również, że autorzy projektu poprawek inspirują się Manifestem z Ventotene, którego głównym autorem był włoski komunista Altiero Spinelli. W dokumencie nawoływano do „ostatecznego zniesienia podziału Europy na państwa narodowe”. Spinelli uważał też, że „dyktatura partii rewolucyjnej stworzy nowe państwo, a wokół niego – nową, prawdziwą demokrację”.
Instytut apeluje do europosłów o odrzucenie poprawek proponowanych przez grupę pięciorga eurodeputowanych. Ordo Iuris zaznacza, że „nie będzie zjednoczonej Europy bez suwerennych państw narodowych”.
ANALIZA PROPOZYCJI POPRAWEK – LINK
źródło: Ordo Iuris