Żyjemy obecnie w kulturze hiperindywidualistycznej, która nie pozostanie na zawsze. Pewnego dnia to minie. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy stanowili teraz kreatywną mniejszość w społeczeństwie – przekonuje prymas Holandii, kard. Wim Eijk w wywiadzie dla pillarcatholic.com.
Tłumaczenie fragmentów wywiadu dzięki administratorom strony Adoptuj Kościół w Holandii.
„Musimy bardzo wyraźnie głosić wiarę. Kiedy będziemy mieli jasność co do treści wiary, zawsze znajdziemy ludzi, którzy będą na to otwarci” – przekonuje arcybiskup Utrechtu. Duchowny zaznacza, że w Holandii pomimo malejącej liczby wiernych, co roku młodzi ludzie decydują się w tym kraju zostać katolikami i często stają się „chrześcijanami z ogniem Ducha Świętego, dobrymi, aktywnymi chrześcijanami, którzy robią coś dla Kościoła i prowadzą osobiste życie modlitewne”.
Wesprzyj nas już teraz!
Kard. Ejk recepty na odnowienie chrześcijańskiego ducha w społeczeństwie upatruje przede wszystkim w wierności „klasycznej nauce Kościoła, która jest i zawsze będzie prawdziwa”.
„Nie powinniśmy się poddawać, bo wiemy, że żadna kultura nie pozostanie na zawsze. Żyjemy obecnie w kulturze hiperindywidualistycznej, która nie pozostanie na zawsze. Pewnego dnia to minie. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy stanowili teraz kreatywną mniejszość w społeczeństwie” – podkreślił.
Arcybiskup Utrechtu powołał się na myśl Benedykta XVI, który z kolei zaczerpnął tę koncepcję od Arnolda Toynbee, angielskiego filozofa historii XX wieku. „Po przebadaniu historii 20 kultur doszedł on do wniosku, że powstanie kultury praktycznie zawsze następuje pod wpływem kreatywnej mniejszości, ludzi o cechach przywódczych, którzy mają odpowiedzi na wyzwania współczesności” – wskazuje abp Eijk.
Hierarcha przypomina, że dzięki prawdzie Jezusa objawionej w Ewangelii, katolicy posiadają najlepszą receptę na wszystkie kryzysy, w tym kryzys wiary dotykający zsekularyzowane społeczeństwa. „Kiedy Kościół jest twórczą mniejszością, może wpłynąć na powstanie nowej kultury i ją schrystianizować. Nie poddaję się. Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Ale pewnego dnia wszystko się zmieni” – przekonuje duchowny.
Źródło: adoptkhol.blogspot.com
PR
„Idźcie i nauczajcie”. Opowiadanie Krystiana Kratiuka o św. Maksymilianie
Kard. Eijk poprosił Franciszka o encyklikę przeciw teorii gender. Jaka będzie odpowiedź papieża?