Nie milkną echa doniesień o możliwej reformie konklawe. Wprawdzie Stolica Apostolska zaprzeczyła, jakoby były prowadzone prace w tym zakresie; a jednak papież Franciszek spotkał się właśnie ze swoim głównym jurystą, kardynałem Gianfranco Ghirlandą, który miałby przygotowywać wspomnianą reformę.
Ojciec Święty spotkał się z kardynałem Gianfranco Ghirlandą w środę. Ghirlanda jest jezuitą; w latach 2004 – 2010 był rektorem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. W ubiegłym roku otrzymał biret kardynalski; w tym roku papież mianował go patronem Zakonu Maltańskiego. Franciszek ściśle współpracuje z Ghirlandą od samego początku. Krótko po abdykacji Benedykta XVI Ghirlanda opublikował obszerny artykuł traktujący o abdykacjach i sposobach postępowania z byłym papieżem. Artykuł odbił się szerokim echem we włoskich mediach. Franciszek właśnie Ghirlandzie powierzył ważną rolę w opracowaniu konstytucji apostolskiej Praedicate evangelium, która zreformowała Kurię Rzymską. To opracowana przez Ghirlandę koncepcja władzy papieskiej stanęła u źródeł tej konstytucji.
Informacje o możliwych zmianach w konklawe jako pierwszy podał portal The Remnant powołując się na początku listopada na zaufane źródła w Watykanie. The Remnant wskazał, że Franciszek chciałby zastąpić konstytucję Universi Dominici gregis św. Jana Pawła II nowym dokumentem. Według informacji portalu Franciszek chciałby wykluczyć kardynałów mających więcej niż 80 lat ze spotkań tzw. prekonklawe, czyli debat kardynałów poprzedzających właściwe konklawe. Co więcej do wyboru papieża mieliby zostać dopuszczeni także niekardynałowie, w tym księża, zakonnicy a nawet świeccy.
Wesprzyj nas już teraz!
Rzecznik Watykanu Matteo Bruni zapewnił jednak, że „nie ma podstaw dla takich informacji”. Również kard. Gianfranco Ghirlanda pytany przez dziennikarza portalu LifeSiteNews o sprawę stwierdził, jakoby o niczym nie wiedział.
Jednak nie uciszyło to spekulacji, teraz tylko ponownie podsyconych przez spotkanie Franciszka z Ghirlandą. O możliwych zmianach w konklawe mówi się od połowy 2021 roku, kiedy po chorobie papieża kilku prominentnych historyków Kościoła opublikowało obszerne artykuły wzywające do reformy. Sam Benedykt XVI zmienił nieco Universi Dominici gregis, wydając stosowne wytyczne jeszcze w lutym 2013 roku. Historycy wzywający do reformy zwracają uwagę nie tylko na kwestię osób uprawnionych do wyboru papieża, ale również na sam przebieg. Zdaniem niektórych obecne reguły nie uwzględniają wystarczająco kwestii nowych mediów.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach