Rośnie przepaść pomiędzy Konferencją Episkopatu Stanów Zjednoczonych a Watykanem, pisze Mark Lambert na łamach katolickiego anglojęzycznego „Catholic Herald”.
Kilka dni temu zakończyło się zebranie plenarne amerykańskiego Episkopatu. Jedną z najważniejszych decyzji biskupów było przyznanie kwestii aborcji statusu priorytetowej sprawy dla katolików. Stało się to przy sprzeciwie trzech kardynałów faworyzowanych przez Franciszka – Josepha Tobina z Newark, Blase Cupicha z Chicago oraz Roberta McElroya z San Diego.
Podczas zebrania doszło też do otwartego starcia pomiędzy szefem Episkopatu USA abp. Timothym Broglio a papieskim nuncjuszem kard. Christophem Pierrem, pisze Lambert. Pierre dwa tygodnie przed posiedzeniem Episkopatu udzielił wywiadu jezuickiemu magazynowi „America”, w którym zdecydowanie skrytykował Amerykanów, zarzucając im krytykę papieża.
Wesprzyj nas już teraz!
Pierre podkreślał też wagę konferencji w Aparecidzie, która odbyła się w 2007 roku w Brazylii; dla Franciszka, mówił Pierre, był to decydujący moment, w którym starano się skierować wysiłek katolików na tory pracy z biednymi. Według nuncjusza Amerykanie nie znają jednak Aparecidy i nie rozumieją, że pontyfikat Franciszka jest zakorzeniony w ustaleniach tamtego wydarzenia. Pierre wyrażał też dość dziwne komentarze pod adresem Kościoła w USA, twierdząc, że „niemal nikt” nie chodzi już na Mszę, zakony żeńskie „zniknęły”, a „seminaria są puste”. Ani jedno z tych twierdzeń nie jest jednak prawdziwe.
Antyamerykańskie wypowiedzi Pierre’a odzwierciedlają postawę Franciszka, wskazuje Lambert. Autor przypomina, że w listopadzie papież wydał adhortację Laudate Deum dotyczącą ekologii, którą zakończył… krytyką Stanów Zjednoczonych. Papież porównał Amerykę z Chinami, stwierdzając, że emisje gazów cieplarnianych w USA są dwukrotnie większe niż w chinach.
Lambert zwrócił też uwagę na niecodzienne posunięcie Franciszka względem jednego z amerykańskich biskupów, Josepha Stricklanda. Podczas gdy belgijscy albo niemieccy biskupi otwarcie zaprzeczają wierze katolickiej w ważnych kwestiach, papież usunął z urzędu właśnie Stricklanda, nie tłumacząc nawet nikomu, dlaczego.
Źródło: catholicherald.co.uk
Pach