Wojna na Ukrainie zwiększyła w 2022 roku popyt na broń, ale światowy handel bronią zmniejszył się z powodu problemów producentów – wskazuje opublikowany w poniedziałek raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).
Według SIPRI obroty 100 największych producentów broni spadły w ubiegłym roku o 3,5 proc. w porównaniu z 2021 rokiem, osiągając wartość 597 mld dolarów.
W opracowaniu podkreślono, że niedobory siły roboczej, rosnące koszty i zakłócenia łańcuchów dostaw po tzw. pandemii, zaostrzone przez wojnę w Ukrainie, spowodowały gwałtowny spadek przychodów amerykańskich koncernów zbrojeniowych. W rezultacie, producenci broni, także w Europie, nie byli wstanie stanie zwiększyć swoich mocy produkcyjnych na tyle, aby zaspokoić popyt.
Wesprzyj nas już teraz!
– Od tego roku (2023) przychody firm zbrojeniowych w USA oraz Europie mogą zacząć rosnąć, wiele z nich podpisało nowe kontrakty, głównie na amunicję – podkreśliła szefowa programu badawczego SIPRI Lucie Beraud-Suderau.
Z opublikowanego w Sztokholmie raportu wynika, że z rosnącym zapotrzebowaniem na broń w 2022 roku lepiej poradziły sobie koncerny zbrojeniowe w Azji, Oceanii oraz na Bliskim Wschodzie. Jak podkreślono, opierają się one w dużej mierze na lokalnych łańcuchach dostaw oraz mają zapewnione regularne rządowe zamówienia. Korea Południowa oraz Izrael to przykłady krajów, których moce produkcyjne są „stale gotowe”. Znacznie wzrosły, o 22 proc. względem 2021 roku, przychody firm tureckich, a producent dronów wojskowych Bayraktar po raz pierwszy awansował na listę 100 największych firm zbrojeniowych.
W 2022 roku wśród europejskich producentów broni sprzedaż zwiększyły zakłady w Niemczech, Norwegii oraz Polsce. Polska Grupa Zbrojeniowa odnotowała wzrost przychodów o 14 proc., korzystając na modernizacji polskiego wojska.
Źródło: PAP
GADOWSKI, WARZECHA, KARPIEL 11 LISTOPADA! CZY POLSKA MOŻE ZNIKNĄĆ Z MAPY ŚWIATA? [VIDEO]