5 grudnia 2023

Szczyt Chiny-UE. Cel: ustanowienie pragmatycznego dialogu

(fot. Huang Jingwen / Xinhua News Agency / Forum)

Zbliża się szczyt Chiny-Unia Europejska, który zaplanowano na 7-8 grudnia br. Bruksela oczekuje otwarcia chińskiego rynku na swoje towary i stosowania bardziej sprawiedliwych zasad handlu (chodzi przede wszystkim o mniejsze subsydiowanie produkcji przemysłowej). Chiny nie zamierzają jednak ustępować. Mówią o potrzebie pragmatycznej współpracy w obliczu złożonych sytuacji i poważnych wyzwań, jak zaznaczył minister spraw zagranicznych Wang Yi.

4 grudnia – podczas spotkania w Pekinie wysłanników dyplomatycznych UE – Wang powiedział, że obie strony muszą spojrzeć na wzajemne relacje z perspektywy strategicznej.

Chiny i UE nie mają całkowicie tego samego punktu widzenia w kwestiach międzynarodowych i regionalnych, i jedynie stosując komunikację i koordynację możemy odegrać konstruktywną rolę w utrzymaniu pokoju i stabilności na świecie oraz stawić czoła globalnym wyzwaniom – oznajmił Wang.

Wesprzyj nas już teraz!

Obie strony mają spróbować naprawić napięte stosunki w handlu. Unijne instytucje prowadzą dochodzenie w sprawie subsydiowania przez Pekin producentów chińskich pojazdów elektrycznych. W kolejce czeka również uruchomienie podobnego postępowania w sprawie dopłat do stali.

Przedstawicieli unijnych instytucji przekonują, że są gotowi zaangażować się w „konstruktywne i stabilne relacje UE-Chiny” i „pragną utrzymać wzajemny szacunek oraz dialog z Chinami”. Stosunki mają być „zrównoważone” i „korzystne dla obu stron”.
4 grudnia szefowa KE Ursula von der Leyen oraz szef dyplomacji europejskiej Charles Michel rozmawiali z przedstawicielami chińskiego MSZ w Pekinie nie tylko o handlu, ale także o sytuacji na Ukrainie i konflikcie palestyńsko-izraelskim.

Szczyt UE-Chiny, mechanizm corocznych spotkań ustanowiony w 1998 r., odbył się już 23 razy i poruszano podczas niego kwestie polityki, gospodarki, kultury i społeczeństwa. Poprzedni szczyt odbył się w kwietniu ubiegłego roku w formie wideokonferencji.
Minister Wang zapewnił 4 grudnia, że „Chiny i UE są partnerami, a nie rywalami” i „nasze wspólne interesy znacznie przewyższają różnice”.

Spotkanie, które rozpocznie się 7 grudnia ma poprawić zrozumienie i wzajemne zaufanie poprzez komunikację strategiczną, wzmocnią korzystną współpracą z pomocą innowacji. Uczestnicy będą zastanawiać się, w jaki sposób poprawić dialog i jak skutecznie rozwiązywać problemy.

W tym roku przypada 20. rocznica partnerstwa strategicznego Chiny–UE. Wspólne obszary zainteresowania to między innymi polityka klimatyczna, zrównoważony rozwój i eko-transformacja cyfrowa oraz globalne zarządzanie.

Jak podaje Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin, Pekin był drugim co do wielkości partnerem handlowym UE w 2022 r. Inwestycje UE w Chinach wzrosły w ubiegłym roku o ponad 10 miliardów dolarów.

Źródło: asiatimes.com, uk.news.yahoo.com, en.people.cn
AS

„Foreign Affairs”: „zielona” transformacja energetyczna przyniesie więcej konfliktów, zagrożeń i problemów

Gwałt z bronią w ręku?! „Wyborcza” obnaża wszystkie grzechy „Homokomando”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram