Podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmu, Mateusz Morawiecki wygłosi swoje expose. Jeśli nie uzyska poparcia większości parlamentarnej, to Sejm wskaże kandydata na premiera. Kandydatem nowej większości jest lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
W poniedziałek rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, a następnie przekonamy się, czy jego nowy rząd otrzyma wotum zaufania. Wiele wskazuje na to, że tak się nie stanie, a polityk PiS otrzyma w głosowaniu poparcie tylko własnej formacji politycznej. Jeśli tak się stanie, Konstytucja przewiduje drugi krok, w którym to większość parlamentarna zgłasza swojego kandydata na premiera.
Zgodnie z harmonogramem na stronie Sejmu, po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów tzw. w drugim konstytucyjnym kroku. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów.
Wesprzyj nas już teraz!
Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy jest szef PO Donald Tusk.
W poniedziałek o godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym – wynika z harmonogramu Sejmu. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 – głosowanie nad wyborem premiera.
We wtorek, 12 grudnia, o godzinie 9:00 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15:00.
Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Kilka dni temu minister w KPRP Wojciech Kolarski wskazywał, że jeśli tzw. drugi konstytucyjny krok będzie przebiegał zgodnie z zapowiedziami marszałka Sejmu Szymona Hołowni i opublikowanym harmonogramem Sejmu, to pierwszy możliwy termin zaprzysiężenia nowego rządu to 13 grudnia.
Źródło: PAP/Olga Łozińska
Oprac. WMa