12 grudnia 2023

Resorty rodziny i szkolnictwa wyższego dla Lewicy, Sikorski na czele MSZ. Oto skład rządu Donalda Tuska

(fot. PAP/Paweł Supernak)

W czasie wygłoszonego w sejmie expose nowy prezes rady ministrów przedstawił kandydatów na urzędy ministerialne. Jeśli gabinet Donalda Tuska uzyska wotum zaufania, na co wskazuje sejmowa arytmetyka, na czele Ministerstwa Obrony Narodowej stanie prezes PSL, resort spraw zagranicznych obejmie Radosław Sikorski. W składzie rządu znajdzie się również kilku polityków Nowej Lewicy.

 – Zacznę prezentację osób, które będą wchodziły w skład naszego rządu od Pana wicepremiera Władysława Kosiniaka- Kamysza, pierwszego wicepremiera. Jak państwo wiecie, pan Władysław Kosiniak Kamysz będzie nie tylko pierwszym wicepremierem, ale także Ministrem Obrony Narodowej  – zapowiadał przedstawiając swoich kandydatów na ministrów nowo wyznaczony premier.

Zależy nam bardzo na tym, aby na czele tego resortu stał pełnowymiarowy polityk, młody, a niezwykle doświadczony (…) – zapewniał Donald Tusk.

Wesprzyj nas już teraz!

– Mam nadzieję, że Państwo także doceniacie niezwykle pozytywną rolę Pana Władysława Kosiniaka- Kamysza i jego partii w tym przełomie 15 października. Ja chciałem Panie prezesie bardzo Panu podziękować za takie niezwykle doświadczenie wzajemnej lojalności – dodawał przewodniczący Koalicji Obywatelskiej.

Rolę drugiego wicepremiera Donald Tusk zdecydował się powierzyć Krzysztofowi Gawkowskiemu, politykowi Nowej Lewicy. Posłowi przypadnie również piecza nad resortem cyfryzacji.

Pana Radosława Sikorskiego nie muszę przedstawiać. (…) Będziemy wspólnie z Radosławem Sikorskim (…) dbali o pozycje Polski na arenie międzynarodowej i o efektywna pracę na rzecz Ukrainy w jej wojnie z Rosją – zapowiadał prezes rady ministrów.

– Duże zadanie dla kolejnego kandydata na ministra, Pana Marcina Kierwińskiego. Będzie sprawował urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji – poinformował przewodniczący Koalicji Obywatelskiej.

Tekę ministra sprawiedliwości obejmie z kolei prof. Adam Bodnar, który zapisał się w pamięci Polaków jako szczególnie kontrowersyjny Rzecznik Praw Obywatelskich. – Nie muszę nikomu tłumaczyć, jak ważny to będzie resort.

– (…) Musimy tu odbudować tu coś, co zostało zrujnowane, czyli państwo prawa. (…) Rozmawialiśmy już z Panem Bodnarem jak szybko i bezwzględnie przywrócić rządy prawa w Polsce – mówił szef rządu. – Pan prof. Adam Bodnar zostaje ministrem sprawiedliwości m.in. dlatego, że będziemy szukali zgodnie z prawem, zgodnie z konstytucją takich sposobów działania, które pokażą, że korupcja nie będzie bezkarna, że nadużywanie władzy nie będzie bezkarne (…) – dodawał.

– Pan Andrzej Domański będzie odpowiadał za państwowe finanse. Jest jednym z kluczowych autorów programu stu konkretów. (…) Będzie też personalną gwarancją (…), że to wszystko, co prezentowaliśmy przed Polkami i Polakami będzie miało także solidne zabezpieczenie finansowe – informował Tusk.

Poseł Agnieszka Buczyńska ma kierować enigmatycznym resortem ds. społeczeństwa obywatelskiego. W jej kompetencji będzie leżała współpraca z organizacjami rządowymi. – Bardzo zależy mi na tym, żeby ranga organizacji pozarządowych i wolontariatu była rangą najwyższą z możliwych – komentował szef rządu.

Rolę ministra aktywów państwowych przejmie prominentny polityk Platformy Obywatelskiej, Borys Budka. Marzena Czarnecka obejmie tekę ministra przemysłu.

– Pani Agnieszka Dziemianowicz- Bąk, jeśli wysoka izba tak zdecyduje, będzie powołana na urząd ministra rodziny, pracy i polityki społecznej – oświadczył Donald Tusk. Jak dodawał premier, m.in. jej zadaniem będzie „niezależnie od tego, co ustawowo będzie możliwe” podjęcie „działań, dzięki którym kobiety odczują radykalną poprawę, jeśli chodzi o ich prawa, ich zdrowie, ich bezpieczeństwo”. Chodzi m.in. o ochronę prawną życia nienarodzonego.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministerstwem klimatu i środowiska kierować będzie Paulina Hennig- Kloska, autorka powszechnie skrytykowanego projektu liberalizacji przepisów dotyczących budowy elektrowni wiatrowych.  

Ministrem rozwoju i technologii zostanie poseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Urząd ministra infrastruktury przypadnie Dariuszowi Klimczakowi, również politykowi partii Kosiniaka- Kamysza.

– Prawa kobiet i równość to jest też rzecz, która wymaga dzisiaj ministra i ministrem w tej przestrzeni będzie Pani Katarzyna Kotula – zapowiadał Donald Tusk. Polityk reprezentuje skrajnie lewicową koalicję Roberta Biedronia i Włodzimierza Czarzastego.

Ministrem zdrowia zostanie poseł Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej. Ministerstwo edukacji przypaść ma za to Barbarze Nowackiej. Ministrem Sportu zostanie Sławomir Nitras. Na czele resortu polityki senioralnej ma stanąć Marzena Okła- Drewnowicz z szeregów ugrupowania Donalda Tuska.

Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej ma zostać Katarzyna Pełczyńska- Nałęcz. Poseł Czesław Siekierski z PSL-u ma stanąć na czele resortu rolnictwa. Poseł Tomasz Siemoniak ma zostać szefem resortu ds. służb specjalnych.

Ministrem zostanie również poseł Bartłomiej Sienkiewicz, w roli ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Resort ds. Unii Europejskiej ma objąć „lider Nowoczesnej”, poseł Adam Szłapka. Członkiem gabinetu Donalda Tuska będzie również Maciej Berek, a także Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy, który obejmie Ministerstwo Nauk i Szkolnictwa Wyższego.

Jan Grabiec ma kierować pracami kancelarii premiera.

Źródło: Youtube/ Sejm RP

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 471 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram