Głos bp. Jose Luiza Azcony Hermoso był jednym z niewielu w brazylijskim episkopacie, który w 2019 roku ostrzegał wiernych przed zgubnym programem Synodu Amazońskiego. Od 30 lat duchowny mieszka na terenie prałatury Marajo, utworzonej w 1928 przez papieża Piusa XI na terytorium dużej wyspy w delcie Amazonki. Hierarcha właśnie otrzymał od nuncjusza apostolskiego wezwanie do opuszczenia terytorium, które od trzech dekad nazywał domem. Powód? Żaden nie został wskazany.
Urodzony w hiszpańskiej Pampelunie kapłan pełnił urząd prałata Marajo jeszcze do 2016 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. W sumie sprawował władzę biskupią na tym terytorium przez 29 lat. Obowiązki pasterskie objął w 1987 roku.
Okazuje się, że na starość emerytowany biskup będzie musiał swój dom opuścić…Wszystko z powodu decyzji nuncjusza apostolskiego w Brazylii. Jak podaje portal catholicnewsagency.com, powołując się na lokalne media, były prałat ma przeprowadzić się w styczniu, wraz z objęciem urzędu przez nowo mianowanego biskupa. Przed kilkoma dniami władze prałatury poinformowały, że nie dotarło do nich żadne uzasadnienie postanowienia przedstawiciela Ojca Świętego.
Wesprzyj nas już teraz!
Wbrew wrogiemu wobec ortodoksji trendowi, silnemu wśród południowo – amerykańskiego duchowieństwa, Bp. Jose Luiza Azcona Hermoso w ostatnich latach stawał w obronie prawowierności. W 2019 roku, już jako emerytowany biskup, hierarcha krytykował niebezpieczne założenia Synodu Amazońskiego.
„Biskup krytykował nieobecność Chrystusa Ukrzyżowanego w Intrumentum Laboris (…)”, przypomina anglojęzyczny portal catholicnewsagency.com. Prałat zauważał, że priorytetowe dążenia autorów synodu nie mają ewangelicznego charakteru, a także nie odnoszą się do oczekiwań mieszkańców Amazonii, dodaje medium. Bp. Jose Luiza Azcona Hermoso zwracał również uwagę na skandaliczną apologię bałwochwalczego kultu Pachamamy przez najwyższych dostojników Kościoła katolickiego.
Zdaniem biskupa dokument roboczy synodu sprzed czterech lat równał religie plemienne z chrześcijaństwem i zaprzeczał Objawieniu, podważając wyłączność zbawczą Chrystusa. „To nie światopogląd rdzennych mieszkańców powinien określać ewangelizację i stanowić o tym, co może lub nie może zostać przyjęte z Ewangelii Jezusa Chrystusa”, alarmował przed kilkoma laty hierarcha.
1 grudnia Kościół obiegła wieść o odebraniu decyzją Watykanu mieszkania w Rzymie słynnemu konserwatywnemu purpuratowi, kard. Raymondowi Leo Burke. Powodem, zdaniem wielu komentatorów, jest konflikt pomiędzy nim a papieżem Franciszkiem, którego działania były szef sygnatury apostolskiej często krytykuje.
Źródło: catholicnewsagency.com
FA
Kardynał Burke pozbawiony mieszkania. Franciszek podjął ostateczną decyzję