24 grudnia 2023

Tradycja żywej szopki – „Biblii pauperum” – liczy już 8 wieków. Krakowscy franciszkanie zapraszają do wspólnego świętowania

(Fot. Żywa Szopka / Facebook)

800 lat temu św. Franciszek wystawił w Greccio we Włoszech pierwszą żywą szopkę. Z tej okazji krakowscy franciszkanie zapraszają mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania od niedzieli do wtorku.

 

Żywą szopkę przy klasztorze franciszkanów w Krakowie w pełni będzie można podziwiać od niedzieli, godz. 22:30. W poniedziałek i wtorek – od godz. 13:30. W stajence będzie tradycyjnie „Święta Rodzina” oraz kucyk, lamy, kozy, osiołek użyczone franciszkanom przez zoo.

Wesprzyj nas już teraz!

W tym roku szczególnie zapraszamy do podziwiania żywej szopki i do udziału w innych wydarzeniach – wspólnym kolędowaniu z gwiazdami i mniej znanymi, ale utalentowanymi zespołami, także do obejrzenia jasełek. Szczególnie – ponieważ przypada 800-lecie wystawienia pierwszej żywej szopki przez św. Franciszka z Asyżu – powiedział ojciec Jan Maria Szewek OFM.

W niedzielę wieczorem ma inauguracji żywej szopki życzeniami świątecznymi i opłatkiem podzieli się z mieszkańcami metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Następnie zakonnicy zapraszają na pasterkę do pobliskiej bazyliki. Program poniedziałkowych obchodów to przede wszystkim koncerty i wspólne kolędowanie. Przy żywej szopce zaśpiewa m.in. Magdalena Steczkowska.

We wtorek zaś odbędzie się koncert wokalisty grupy TSA Marka Piekarczyka. Tego dnia franciszkanie wystawią też jasełka. – Zależy nam, aby oddawać chwałę Bogu. Zwierzęta w szopce są dodatkiem, wspólnym uwielbieniem Pana Boga – zaznaczył Jan Maria Szewek. Przypominając historię wystawienia pierwszej żywej szopki w Greccio podkreślił, że św. Franciszkowi zależało, aby pokazać miłość Boga, który Syna swego zesłał na ziemię, by ten zbawił ludzi oddając życie za nich.

Pan Jezus narodził się w stajence. Miłość, pokora, ubóstwo – na to zwrócił uwagę św. Franciszek z Asyżu – przypomniał zakonnik. Żywą szopkę przyrównał również do Biblii pauperum, czyli biblii dla ubogich – druku nie było, dzięki żywej szopce wierni mogli poznać historię przyjścia Chrystusa na świat.

Święty Franciszek 24 grudnia 1223 r. we włoskim Greccio przygotował pierwszą żywą szopkę. Na żłobku umieszczonym w grocie i wyłożonym sianem złożona została drewniana rzeźba Pana Jezusa. W Świętą Rodzinę wcielili się mieszkańcy Greccio. Przy żłobku stanęły wół i osioł. Franciszek przygotował szopkę, aby ciekawie przybliżyć ludziom historię zbawienia. Zakon franciszkanów kontynuował zwyczaj budowania szopek betlejemskich przed Bożym Narodzeniem i tradycja ta rozpowszechniła się w całej Europie, także w Polsce.

pap logo

Źródło: PAP (Beata Kołodziej)

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram