29 grudnia 2023

Indyjski kardynał i doradca papieża wychwala „Fiducia supplicans”: To dar dla Indii

Najważniejszy indyjski biskup, kard. Oswald Gracias, zdecydowanie wspiera deklarację doktrynalną Fiducia supplicans. Bliski współpracownik papieża Franciszka przekonuje, że błogosławienie par jednopłciowych to coś „naturalnego” dla Indii.

Oswald Gracias został metropolitą Bombaju w 2006 roku. Po kilku miesiącach papież Benedykt XVI wyniósł go do godności kardynalskiej. W 2010 roku Graciasa wybrano przewodniczącym Federacji Azjatyckich Konferencji Episkopatu, którą to funkcję sprawował do roku 2019. Papież Franciszek okazał mu duże zaufanie. Już w kwietniu 2013 roku włączył go do wąskiej Rady Kardynałów, której powierzył zadanie przygotowania reformy Kurii Rzymskiej. Gracias pozostał w Radzie po zmianach, jakie papież Franciszek wprowadził w jej składzie w 2023 roku.

Kardynał rozmawiał na temat Fiducia supplicans z dziennikiem Crux. Stwierdził, że dla kultury Indii błogosławienie jest czymś zupełnie naturalnym, a Fiducia supplicans to „afirmacja duchowości Indii” oraz „dar” dla Kościoła w tym kraju.

Wesprzyj nas już teraz!

– Spotkałem kiedyś premiera, który poprosił o modlitwy. Zapewniłem go o naszych modlitwach oraz o błogosławieństwie – powiedział kardynał.

Nasza indyjska mentalność jest bardzo inkluzywna. Rozumiemy ludzi innych religii oraz innych wiar. Wszyscy szukają Boga, wszyscy szukają prawdy, wszyscy szukają duchowości – powiedział.

Każdy ma prawo do miłości i współczucia Boga. Przywołane w dokumencie nauczanie o błogosławieństwach jest naturalną konsekwencją tej zasady – stwierdził.

Jezus nigdy nie odmawiał błogosławieństwa. To cała idea – dodał.

Pismo Święte nie daje jednak przykładów Jezusa błogosławiącego zatwardziałym grzesznikom. Owszem, Pan Jezus jadał z grzesznikami, nauczał ich; wzywał jednak do nawrócenia. Fiducia supplicans nie wprowadza błogosławienia pojedynczego grzesznika, bo to nie byłoby w Kościele żadną nowością.

Dokument wprowadza błogosławienie całych par, a to wskazuje na jakąś formą aprobaty dla związku, w którym te osoby żyją. Tego dotyczy cały spór, ale zwolennicy Fiducia supplicans konsekwentnie pomijają ten problem, mówiąc jedynie o tym, że „każdy ma prawo do błogosławieństwa”.

Źródła: cruxnow.com, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram