Liczba skutecznych samobójstw wśród hiszpańskich dzieci i młodzieży wzrosła w minionym roku do rekordowego poziomu 341. W grupie tej zanotowano też najwyższą w historii liczbę przypadków próby odebrania sobie życia – ponad 3,2 tys.
Jak wynika z opublikowanych w piątek danych Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) i Fundacji ANAR, w 2022 r. na terenie Hiszpanii liczba samobójstw zwiększyła się w ujęciu rocznym o 7,9 proc. wśród osób, które nie ukończyły 30. roku życia.
Największą liczbę samobójstw zanotowano w grupie wiekowej 15-19 lat, gdzie liczba osób, które odebrały sobie życie, wzrosła w ujęciu rocznym o 41,5 proc.
Wesprzyj nas już teraz!
Nienotowana była też wcześniej liczba prób samobójczych i przypadków deklarowania przez młodych Hiszpanów gotowości do targnięcia się na swoje życie – ponad 7 tys., czyli o 17,5 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego roku.
Według władz Fundacji ANAR oraz Hiszpańskiego Towarzystwa Przeciwdziałania Samobójstwom do nasilenia się zjawiska prób odebrania sobie życia mogła przyczynić się pandemia Covid-19 i związane z nią obostrzenia sanitarne, które pogorszyły stan zdrowia psychicznego mieszkańców Hiszpanii.
Eksperci wskazali, że w 2022 r. padł również rekord przypadków okaleczeń wśród dzieci i młodzieży. Zanotowano ponad 3,2 tys. takich zdarzeń z udziałem osób, które nie ukończyły 30. roku życia.
Według danych INE w 2022 r. w Hiszpanii odnotowano we wszystkich grupach wiekowych rekordową liczbę samobójstw – w sumie 4227, czyli o 17 proc. więcej niż w 2019 r., ostatnim przed pandemią Covid-19.
Od czasu pojawienia się pandemii liczba samobójstw w Hiszpanii utrzymuje się powyżej poziomu 4 tys. przypadków rocznie i stale wzrasta. Eksperci spodziewają się, że również rok 2023 zamknie się rekordową liczbą samobójstw, wskazując, że pomiędzy styczniem a czerwcem popełniło je blisko 2 tys. osób.
Dotychczas rekordowym rokiem pod względem liczby samobójstw w Hiszpanii był 2021 r. W kraju tym odebrały sobie wówczas życie 4003 osoby.