Republikanie sprzeciwiają się nowym zasadom Departamentu Zdrowia dotyczących zapewnieniu równości w systemie opieki nad dziećmi. Wymagają one od agencji adopcyjnych umieszczania „dzieci LGBTQ” w „środowisku wolnym od wrogości, złego traktowania lub molestowania” ze względu na „orientację seksualną”, „tożsamość płciową” lub „ekspresję dziecka”.
Zasada dotycząca ochrony „dzieci LGBTQI+” przebywających w pieczy zastępczej, wydana we wrześniu przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS), wymaga przejścia przez opiekunów szkolenia w zakresie kompetencji kulturowych, aby młodzi ludzie trafiali do domów, w których będzie respektowana ich „tożsamość genderowa”.
Sekretarz Departamentu Zdrowia Xavier Becerra stwierdził, że to dla „dobra dzieci”, które jest dla władzy najważniejsze.
Wesprzyj nas już teraz!
Wiadomo, że młodzi ludzie LGBTQ są nadreprezentowani w amerykańskim systemie opieki nad dziećmi. Z badania z 2019 r. wynika, że dzieci wychowywane przez homoseksualistów i osoby identyfikujące się jako „biseksualiści” są ponad dwukrotnie częściej umieszczane w pieczy zastępczej w porównaniu ze swoimi heteroseksualnymi rówieśnikami.
Children’s Bureau, federalna agencja nadzorująca system opieki nad dziećmi w USA wskazała, że około 5 procent wychowanków rodzin zastępczych identyfikuje się jako osoby transseksualne.
W zeszłym miesiącu kongresmen Jim Banks (Ind.), który obecnie ubiega się o wolne miejsce w Senacie, złożył projekt ustawy mający zapobiegać sytuacji konieczności potwierdzenia przez rodziny zastępcze i adopcyjne „tożsamości płciowej” „dziecka transseksualnego”. Tak zwana ustawa o rozsądnej adopcji, jak zaznaczył Banks, jest odpowiedzią na wydane we wrześniu zasady Departamentu Zdrowia, które jego zdaniem dyskryminują potencjalnych opiekunów „sprzeciwiających się procedurom nieodwracalnej zmiany płci u dzieci”.
Zdaniem innych kongresmenów republikańskich, regulacja Departamentu Zdrowia dyskryminuje wyznaniowe ośrodki opieki nad dziećmi.
Jeszcze w listopadzie ub. roku kongresmen Mike Kelly (R-Pa.) i senator Tim Scott (R–S.C.), były kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta, złożyli zarówno w Izbie, jak i Senacie projekt ustawy zabraniający karania agencji adopcyjnych, które nie będą chciały „podejmować działań sprzecznych ze swoimi szczerze wyznawanymi przekonaniami religijnymi”, w tym potwierdzać „tożsamość płciową” lub „orientację seksualną” dziecka.
Senator Marco Rubio (Fla.) komentował w grudniu, że te propozycje Republikanów unieważnią „nowe standardy przebudzenia” administracji Bidena.
Zdecydowanie regulacje sekretarza Becerry popierają Demokraci, którzy uważają, że są one potrzebne „bardziej niż kiedykolwiek w celu ochrony dzieci przebywających w pieczy zastępczej”.
Dzieci i młodzież identyfikujące się jako osoby LGBTQ i znajdujące się w pieczy zastępczej częściej niż ich heteroseksualni rówieśnicy zgłaszają złe traktowanie rzekomo z powodu ich „orientacji seksualnej” lub „tożsamości płciowej”. Badanie z 2014 r. przeprowadzone w Los Angeles wskazało, że prawie 38 procent młodzieży identyfikującej się jako „osoby LGBTQ”, które umieszczone były w systemie opieki zastępczej, zgłosiło złe traktowanie.
Obecnie 28 stanów i Waszyngton posiadają wyraźne przepisy lub polityki zapewniające szczególną ochronę „młodzieży LGBTQ” przebywającej w pieczy zastępczej, które mają je chronić przed dyskryminacją ze względu na „orientację seksualną” i „tożsamość płciową”. Sześć stanów zabrania dyskryminacji wyłącznie ze względu na „orientację seksualną”.
W 13 stanach agencje opieki nad dziećmi mogą zgodnie z prawem odmówić umieszczania i świadczenia usług dzieciom i rodzinom – w tym „osobom LGBTQ” i parom tej samej płci – jeśli jest to sprzeczne z ich przekonaniami religijnymi.
Tuż po wydaniu nowych wytycznych przez Departament Zdrowia w sprawie dzieci i młodzieży nieheteroseksualnej kilkunastu republikańskich prokuratorów generalnych zaznaczyło, że dyskryminują one chrześcijańskich opiekunów.
Jeden z prokuratorów stanu Alabama Steve Marshall napisał, że jedna z proponowanych zasad „ma na celu pośrednie osiągnięcie tego, co zaledwie dwa lata temu Sąd Najwyższy uznał za niezgodne z konstytucją: usunięcie instytucji wyznaniowych z systemu pieczy zastępczej, jeśli nie będą one dostosowywać swoich przekonań religijnych w zakresie orientacji seksualnej i tożsamości płciowej”.
Źródło: thehill.com
AS