Biskupi z Wybrzeża Kości Słoniowej oraz biskupi z Togo wydal zakaz błogosławienia par homoseksualnych w swoich krajach. To reakcja na deklarację Fiducia supplicans Dykasterii Nauki Wiary. W ten sposób episkopaty obu państw dołączają do wielu innych episkopatów afrykańskich, które wydały analogiczne oświadczenia.
Hierarchowie z Wybrzeża Kości Słoniowej wskazali, że publikacja deklaracji watykańskiej wywołała ogromny chaos i wątpliwości wśród wielu wiernych. Biskupi wezwali wszystkich księży w kraju, by nie błogosławili związków homoseksualnych oraz par w związkach nieregularnych. Hierarchowie wskazali na przywiązanie katolików w kraju do prawa naturalnego, małżeństwa i rodziny.
To samo zrobili biskupi z Togo. W swoim oświadczeniu zacytowali samego papieża Franciszka, który w czerwcu 2023 roku mówił, że nie można wywoływać zgorszenia ani zamieszania w kwestiach małżeństwa. Dlatego zaapelowali do togijskich księży, by powstrzymywali się od udzielania błogosławieństw parom homoseksualnym. Przypomnieli też, że zgodnie z Pismem Świętym akty homoseksualne są głęboką deprawacją i wewnętrznym nieuporządkowaniem. Jako sprzeczne z prawem naturalnym, nie mogą zostać zaakceptowane nigdy i w żadnych okolicznościach.
Wesprzyj nas już teraz!
Przeciwko błogosławieniu par homoseksualnych wypowiedziały się również episkopaty Węgier oraz Ukrainy. „Nie” Fiducia supplicans powiedziało również 10 biskupów francuskich. O niemożliwości błogosławienia par LGBT i par tzw. nieregularnych przypomniał też rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ po konsultacji z Radą Stałą KEP.
Na podobnym stanowisku stanęli biskupi z całego świata, w tym kilku kardynałów, między innymi metropolita Montevideo kard. Daniel Sturla oraz arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo, obaj wyniesieni do purpury przez samego Franciszka.
Źródła: LifeSiteNews.com, PCh24.pl
Pach