„Liczba udzielanych wiz w ramach programu Poland Business Harbour wyhamowała; to skutek afery wizowej, ale też coraz bardziej dostrzegalnych jego mankamentów”, informuje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.
„Afera wizowa, która wybuchła latem 2023 r., odbiła się na rządowym programie Poland Business Harbour (PBH) mającym wspomóc polskie firmy w pozyskaniu specjalistów IT. Jeszcze w I połowie ubiegłego roku w jego ramach wydano 15,1 tys. wiz. W II połowie roku ta liczba zmalała już do 6,5 tys., z czego w III kw. wyniosła 4,8 tys., a w IV kw. 1,6 tys.”, wynika z danych przygotowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) na prośbę „DGP”.
„W związku z wątpliwościami, co do świadczenia pracy i pobytu na terytorium RP cudzoziemców, będących uczestnikami programu Poland Business Harbour, a także w kontekście szeroko zakrojonych postępowań kontrolnych w MSZ w obszarze wizowym, wstrzymano przekazywanie rekomendacji wizowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) do konsulatów RP”, tłumaczy spadki w statystyce rzecznik prasowy MSZ.
Wesprzyj nas już teraz!
Z przytoczonych przez „DGP” danych Komendy Głównej Straży Granicznej wynika, że w I połowie 2023 r. w ramach programu Poland Business Harbour do Polski wjechało 1243 cudzoziemców, a w II połowie 2023 r. – 1185. Od początku istnienia programu, czyli od 2020 r., mowa w sumie o niemal 13,5 tys. odpraw – podano. W tym samym czasie liczba udzielonych wiz wyniosła ok. 100 tys.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, GazetaPrawna.pl
TG