29 stycznia 2024

Gospodarka leśna pod dyktando eko-aktywistów. To się źle skończy!

(pixabay.com)

Z Andrzejem Nowakiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, na temat fatalnych skutków ograniczenia przez ministerstwo środowiska pozyskiwania drewna w 10 kompleksach leśnych, rozmawia Adam Białous.

Czy ministerstwo środowiska konsultowało się Lasami Państwowymi przed podjęciem decyzji o drastycznym ograniczeniu pozyskania drewna ?

Decyzja Minister Środowiska podjęta została bez uwzględnienia Planu Urządzania Lasu, Planu Zadań Ochronnych i bez konsultacji z leśnikami, uwzględniając jedynie opinię tzw. „aktywistów”. Ta grupa od zawsze jest przeciwna czynnej ochronie przyrody, która jedyna daje gwarancję zachowania najcenniejszych obiektów przyrodniczych. Przykładem ignorancji tych grup pseudoekologów jest nawet to, że negują Plan Zadań Ochronnych, który obejmuje fragmenty drzewostanów wyłączone wspomnianą decyzją.

Wesprzyj nas już teraz!

Dla przykładu – na terenie Nadleśnictwa Augustów na obszarze Natura 2000 w ramach zabiegów na siedliskach chronionych istnieje konieczność odsłaniania i pielęgnacja młodego pokolenia lasu. Jest to obowiązek wynikający ze wspomnianego wyżej planu. Wydana decyzja ministerstwa uniemożliwia podjęcie tych działań. Takich przykładów jest znacznie więcej..

Jakie straty w dochodach, z powodu decyzji ministerstwa środowiska, może ponieść Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białystoku, czyli właściwie Skarb Państwa?

Ograniczenie pozyskania drewna na terenach 16 nadleśnictw RDLP Białystok, objętych decyzją Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wyniosłoby 194 tysięcy metrów sześciennych, co stanowi 13 proc. wielkości zaplanowanego pozyskania. Przez to dochody RDLP Białystok zmniejszyłby się około 59 mln złotych. Dalszym złym skutkiem tej decyzji ministerstwa jest ryzyko braku realizacji umów sprzedaży drewna i naliczenie kar umownych dla Lasów Państwowych. Decyzja MKiŚ to również duże ryzyko niezrealizowania umów z Zakładami Usług Leśnych, przez co ich przychód zmalałby o około 15 mln zł. Wspomniane podmioty są często jedynymi zakładami pracy na naszych terenach i utratą dochodu mogą być  dotknięte całe rodziny. Byłoby to dla nich tragiczne.

A więc rodziny mogą stracić środki na życie ?

Tak i to nie tylko te związane zawodowo z usługami leśnymi LP. Również branża meblarska może zostać dotkliwie dotknięta wspomnianą decyzją. Według GUS  udział tzw. produkcji sprzedanej sektora drzewnego, w produkcji sprzedanej przemysłu, stanowi 10,3 proc. w województwie podlaskim i aż 25 proc. w województwie Warmińsko Mazurskim, bo Regionalna Dyrekcja LP w Białymstoku obejmuje również znaczną część Warmii i Mazur.

Decyzja MKiŚ dotknęła Puszczę Augustowską, Knyszyńską, Borecką i Romnicką, obszary gdzie jedynym źródłem dochodu jest praca w lesie. Takie działania mogą zwiastować redukcję zatrudnienia w LP i to w okresie świętowania 100 ich powstania.

Decyzje nowych władz RP dotknęły również Pana, który ma przecież duże zasługi w służbie polskim lasom?

Kilka dni temu, po służbie Polskim Lasom nieprzerwanie przez ponad 45 lat, zostałem telefonicznie odwołany przez naczelnika kadr z piastowanego stanowiska. „Piękne podziękowanie” za służbę i to w okresie jubileuszu Polskich Lasów w tym 80-lecia dyrekcji białostockiej. Czyżby nowe standardy demokracji? Gdzie jednak jest zwykła ludzka przyzwoitość i kultura?

Dziękuję za rozmowę

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(21)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie