Papież Franciszek przekonuje, że przeciwnicy Fiducia supplicans dzielą się na dwie grupy: to „niewielkie” środowiska o „zabarwieniu schizmatycznym” oraz Afrykanie, którzy nie tolerują homoseksualizmu z powodów kulturowych.
Papież Franciszek był pytany przez dziennikarzy o reakcje na deklarację doktrynalną Fiducia supplicans. W rozmowie z dziennikiem La Stampa stwierdził, że ci, którzy protestują, należą do „małych ideologicznych grup”. Według niego zawsze istniały „grupy wyrażające opinie o zabarwieniu schizmatycznym”.
Innym przypadkiem mają być Afrykanie. – Osobnym przypadkiem są Afrykanie. Dla nich homoseksualizm jest czymś niedobrym z kulturowego punktu widzenia, nie tolerują tego – stwierdził, dodając, że ufa, iż z czasem „wszyscy dostosują się do ducha deklaracji Fiducia supplicans, która chce „włączać, a nie dzielić”.
Wesprzyj nas już teraz!
Przeciwko Fiducia supplicans zareagowała niemal cała Afryka. Biskupi w swoich oświadczeniach podkreślali czynniki kulturowe. Zwracali jednak uwagę przede wszystkim na prawo naturalne i fakt, że błogosławienie par homoseksualnych jawi się jako sprzeczne z tym prawem, a również z Bożym Objawieniem. Dlatego nie chcą stosować Fiducia supplicans.
Ponadto przeciwko dokumentowi wypowiedziało się również wielu innych hierarchów. Ideę błogosławienia par homoseksualnych odrzucili na przykład: biskupi z Astany w Kazachstanie, biskupi z Ukrainy, biskupi z Węgier, biskupi z Holandii, 9 biskupów z Francji oraz pojedynczy biskupi w różnych krajach świata. Przeciwko błogosławieniu par homoseksualnych wypowiedział się też rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak „po konsultacji z Radą Stałą KEP”. Czy ci wszyscy biskupi są tylko „małą grupą o zabarwieniu schizmatycznym”?
Źródła: Katholisch.de, Deon.pl, PCh24.pl
Pach