31 stycznia 2024

Europejski kolektyw biskupów bez stanowiska ws. LGBT. Zablokowała to m.in. Polska

(fot. prtscr/youtube/ Salve TV)

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) nie osiągnęła porozumienia w sprawie deklaracji doktrynalnej Fiducia supplicans. Dlatego nie będzie w tym przypadku wspólnego oświadczenia całego kontynentu. Poinformował o tym przewodniczący Rady, abp Gintaras Grušas.

CCEE to najważniejsze ciało kościelne w Europie. Łączy biskupów z całego kontynentu, także z krajów spoza Unii Europejskiej. CCEE powstała po II Soborze Watykańskim na gruncie promowania idei kolegialności biskupów. Przez wiele lat była zdominowana przez progresywnych hierarchów, między innymi przez kard. Carlo Marię Martiniego. Stolica Apostolska próbuje obecnie wykorzystać Radę jako platformę do narzucania Europie synodalności. W lutym 2023 roku odbyło się spotkanie w Pradze organizowane przez CCEE, na które zjechali się biskupi oraz świeccy z całej Europy, by budować wspólnie synodalny Kościół europejski. Przyjęto wówczas nieformalną zasadę „jedności w różnorodności”, która ma pozwalać różnym krajom na odrębną drogę bez zrywania jedności.

Stolica Apostolska oczekiwałaby jednak jak największej liczby wspólnych działań. W sprawie deklaracji doktrynalnej Fiducia supplicans tak jednak nie będzie. W połowie stycznia na temat tego dokumentu wypowiedziała się analogiczna organizacja afrykańska, SECAM – Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru. SECAM jednoznacznie odrzuciła błogosławienie par homoseksualnych. W Europie sytuacja jest bardziej zróżnicowana.

Wesprzyj nas już teraz!

– Nie było wspólnego stanowiska wydanego przez biskupów Europy – i to z dobrego powodu. Biskupi europejscy w każdej konferencji odpowiedzieli na dokument na różne sposoby” – stwierdził abp Grušas podczas wystąpienia z 25 stycznia. Litewski arcybiskup wskazał na słynne „oświadczenie prasowe” autora Fiducia supplicans kard. Victora Fernándeza z 4 stycznia, w którym pozwolił on każdej konferencji episkopatu podejmować samodzielną decyzję o tym, czy wdraża Fiducia supplicans w życie czy też nie.
Jak powiedział abp Grušas, inaczej niż w Afryce, biskupi w Europie mają w tej kwestii różne stanowiska.

„Niektórzy mówią, że nie będą błogosławić par homoseksualnych, a inni są wręcz rozczarowani, że [Fiducia supplicans] nie poszła jeszcze dalej” – stwierdził Litwin. Hierarcha jako przykład oporu wobec błogosławienia par homoseksualnych przywołał Polskę i Ukrainę. „Niektóre konferencje, jak w Polsce i na Ukrainie, wydały dość negatywną odpowiedź, zgodnie z którą nie będą adaptować Fiducia supplicans” – podkreślił.

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ wydał w grudniu oświadczenie „po konsultacji z Radą Stałą KEP”, w którym odrzucono możliwość błogosławienia par homoseksualnych oraz tzw. par nieregularnych w związku z niezgodnością takiej praktyki z nauczaniem Kościoła (m.in. z odpowiedzą Kongregacji Nauki Wiary z 2021 roku). Podobnie uczynili Ukraińcy, ale także Holendrzy oraz część biskupów Francji. Inni hierarchowie, jak Niemcy, Belgowie czy druga część Francuzów, wyrazili się o Fiducia supplicans pozytywnie, ewentualnie ubolewając, że pomimo możliwości błogosławienia nie ma nadal oficjalnej akceptacji homoseksualizmu (część Niemców). 

Źródła: aciafrica.org, PCh24.pl

Pach

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram