Deklaracja Fiducia supplicans i reakcje, które wywołała, pozwalają nam dostrzec podział o wymiarze kontynentalnym idący przez Kościół: w Europie akceptacja, w Afryce i Azji odrzucenie – napisał abp Hector Aguer.
Abp Hector Aguer to emerytowany metropolita La Platy w Argentynie. Od kilku lat hierarcha zabiera głos w kościelnej debacie, krytycznie oceniając wiele progresywnych decyzji Franciszka i jego ludzi. Aguer dobrze zna postać kard. Victora Fernándeza, bo to właśnie Fernández był jego następcą w La Placie.
W Europie przeciwko Fiducia supplicans wypowiedziały się episkopaty Ukrainy, Białorusi, Węgier i pośrednio Polski; ale za deklaracją było o wiele więcej episkopatów – od Niemiec przez Francję i Belgię aż po Hiszpanię i Włochy. Za wyjątkiem Holandii zasadniczo większość Europy Zachodniej z aprobatą przystała na błogosławienie par homoseksualnych.
Wesprzyj nas już teraz!
„Jeżeli tak będzie dalej, piękne katedry, pozostałości chrześcijańskiego świata, zostaną w ciągu kilku dekad przekształcone w meczety. […] Witalna rzeczywistość Kościoła przesuwa się, katolicyzm rozkwita w Afryce i Azji. Mówię to z żalę: jestem wnukiem Europejczyków i kultura, którą przyjąłem, jest europejska. Jednak duch rewolucji starł chrześcijańską kulturę; kryzys wyraża się w eklezjalnym progresizmie, wspólniku rewolucji, która niszczy naturalny porządek stworzenia” – stwierdził arcybiskup.
Abp Aguer zacytował następnie słowa dwóch włoskich kardynałów, szefa Episkopatu Matteo Zuppiego oraz Giuseppe Betoriego, metropolity Florencji. W ich przekonaniu błogosławienie par homoseksualnych miałoby być wyjściem naprzeciw grzesznikom.
„Ci prałaci mają wiernych za głupców” – komentuje arcybiskup. „Miłość Ojca nie ma granic, dlatego może On błogosławić osobę homoseksualną, wzywając ją do życia w czystości, ale nie może mieć upodobania w stałym związku tego człowieka z osobą tej samej płci, co oznacza trwanie w grzechu” – stwierdził.
Podczas gdy w Europie Zachodniej twierdzi się coś innego, zdrowa wiara została przechowana w Afryce i Azji. „Opatrzność Boża w historii otworzyła nowe drogi misji Kościoła. W tym leży Boża tajemnica, która odnowi i upiększy oblicze Kościoła” – wskazał hierarcha.
Źródło: LifeSiteNews.com
Pach