– Jestem za wsparciem Ukrainy, ale najpierw musimy pomóc Ameryce – powiedział Marco Rubio, senator Partii Republikańskiej w rozmowie z Polską Agencją Prasową, komentując wpis premiera Tuska na portalu X krytykujący republikańskich senatorów za blokowanie pomocy dla Kijowa.
Rubio dodał, że gdyby Polska została najechana przez miliony nielegalnych imigrantów, zrozumiałaby republikanów, bo najpierw chciałaby zająć się tą kwestią, a nie Ukrainą.
– Moje przesłanie dla Polski brzmi: Jeśli zostalibyście ofiarą inwazji ośmiu milionów nielegalnych imigrantów, zrozumielibyście, że lepiej zająć się tym, zanim zajmiecie się Ukrainą – powiedział PAP wiceprzewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu i były kandydat na prezydenta. Skomentował w ten sposób czwartkowy wpis premiera Donalda Tuska na platformie X.
Wesprzyj nas już teraz!
„Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się” – napisał premier, odnosząc się do środowego głosowania w Senacie, gdzie głosami głównie republikanów odrzucony został projekt ustawy łączącej pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu z restrykcjami imigracyjnymi.
Kwestia pomocy Ukrainie nie została jeszcze całkowicie skreślona w Senacie. W czwartek planowane jest głosowanie nad otwarciem debaty na temat osobnego, opiewającego na 95 mld pakietu środków dla partnerów USA. Jeszcze w środę wydawało się, że uzyska on wsparcie wymaganej liczby 60 senatorów, jednak obecnie jego losy nie są pewne. Rubio zadeklarował, że zagłosuje przeciwko dalszym pracom nad projektem, jeśli nie będzie w niej poprawki zaostrzającej prawo imigracyjne – chyba że prezydent Biden podpisze rozporządzenie wykonawcze odwracające wszystkie zmiany w polityce na południowej granicy.
– Popieram pomoc Ukrainie, ale musimy najpierw pomóc Ameryce. Ameryka nie przyda się Polsce i innym sojusznikom, jeśli jako kraj będziemy musieli przeznaczać coraz więcej zasobów na osiem milionów ludzi, którzy są tu nielegalnie – powiedział senator. Pytany o ocenę szans pakietu dla Ukrainy, stwierdził, że jeśli nie dojdzie do zabezpieczenia granicy, „dojdzie do bitwy” w Kongresie. Dodał jednak, że są szanse na przyjęcie ustawy.
Według Rubio reformy imigracyjne w pierwotnym projekcie republikanów zostały odrzucone, bo nie naprawiłyby one problemów Ameryki. Jeszcze w grudniu 2023 roku republikanie w Senacie opowiedzieli się przeciwko „czystej” ustawie ze środkami dla Ukrainy i Izraela, domagając się zaostrzenia polityki migracyjnej. Kiedy już jednak ogłoszono negocjowany przez obydwie partie projekt restrykcji – pozwalający prezydentowi na „zamknięcie granicy” z Meksykiem i znacznie zaostrzający procedurę azylową – republikanie sprzeciwili się temu rozwiązaniu, głównie z uwagi na intensywną presję ze strony byłego prezydenta Trumpa.
Źródło: PAP / Oskar Górzyński, Waszyngton
Donald Trump: gdybym rządził, nigdy nie doszłoby do konfliktu na Ukrainie