Nowy rząd Polski chce podjąć rozmowy z Niemcami na temat zadośćuczynienia za straty poniesione podczas II wojny światowej – podała agencja dpa po spotkaniu premiera Donalda Tuska z kanclerzem Olafem Scholzem w poniedziałek w Berlinie.
W sensie formalno-prawnym kwestia reparacji jest zamknięta od wielu lat – powiedział premier Tusk w Berlinie po spotkaniu z kanclerzem. – Kwestia moralnego, finansowego, materialnego zadośćuczynienia nigdy nie została zrealizowana – cytuje polskiego premiera dpa.
Swoją rzekomą wolę zawalczenia o reparację Donald Tusk obudował propagandowym przekazem na temat dobrych relacji obustronnych. Jak relacjonuje niemiecka agencja: inaczej niż poprzednicy, Tusk będzie szukał wspólnie z kanclerzem Scholzem takich form współpracy, które z przeszłości nie uczynią fatum, które by ciążyło nad relacjami.
Wesprzyj nas już teraz!
Rząd PiS, który był u władzy od 2015 r. do połowy grudnia 2023 r., zażądał od rządu niemieckiego ponad 1,3 bln euro w październiku 2022 r. jako rekompensaty za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej – przypomniała agencja.
Rząd federalny z kolei uważa kwestię reparacji za zamkniętą i powołuje się na Traktat dwa plus cztery dotyczący konsekwencji zjednoczenia Niemiec w polityce zagranicznej, w którym Polska nie uczestniczyła.
Źródło: PAP