18 lutego 2024

Kanada: rocznica „konwoju wolności”. Przeciwnicy obostrzeń „pandemicznych” manifestowali przed parlamentem

(Protesty w drugą rocznicę rozbicia Konwoju Wolności, fot. Patrick Doyle / Zuma Press / Forum)

Przed budynkiem parlamentu w Ottawie zebrała się duża grupa przeciwników obostrzeń i ograniczeń związanych z Covid-19. Byli to uczestnicy antyrządowych manifestacji nazwanych „konwojem wolności”, które odbywały się w Kanadzie dwa lata temu.

Sobotnia manifestacja przed parlamentem Kanady nawiązywała do protestów kierowców ciężarówek, które w lutym 2022 r. zablokowały śródmieście Ottawy. Protesty rozpoczęły się w styczniu 2022 roku. Organizowane były przez kierowców sprzeciwiających się restrykcjom związanym z pandemią Covid-19. Dziennik „Otttawa Citizen” przypomina, że dwa lata temu część uczestników miała nadzieję na obalenie rządu Justina Trudeau.

W lutym 2022 r. przez kilka tygodni w Ottawie trwała blokada części ulic. Grupy kierowców ciężarówek blokowały także przejścia graniczne między Kanadą a USA. Rząd federalny skorzystał wówczas, po raz pierwszy w historii Kanady, z ustawy o sytuacjach wyjątkowych, umożliwiając siłowe usunięcie protestujących ze stolicy i przejść granicznych. Ta policyjna operacja zakończyła się właśnie 17 lutego 2022 r.

Wesprzyj nas już teraz!

Decyzja rządu została oceniona przez specjalną komisję, a jej przewodniczący sędzia Paul Rouleau ogłosił 17 lutego ubiegłego roku raport, w którym uznano, że rząd Trudeau zasadnie odwołał się do ustawy i zastosował użycie siły wobec protestujących.

Natomiast 23 stycznia br. w innym postępowaniu, które toczyło się na wniosek kilku organizacji, sędzia Richard Mosley orzekł, że użycie ustawy do zakończenia protestów było niewłaściwe. Niemniej Mosley podkreślił, że on sam miał lepszy dostęp do informacji, niż rząd w lutym 2022 r. Rząd federalny zapowiedział apelację.

Obecnie trwają procesy organizatorów i uczestników, a na początku lutego br. sąd zgodził się na rozpatrzenie pozwu zbiorowego na kwotę 300 mln dolarów kanadyjskich (CAD), wniesionego przez mieszkańców i firmy z Ottawy poszkodowanych przez protestujących.

W minioną środę agencja Canadian Press opisała raport kanadyjskiego wywiadu (Canadian Security Intelligence Service – CSIS) z kwietnia ubiegłego roku, analizujący przebieg konwoju, w którym opisano ten ruch jako początkowo słabo skoordynowaną grupę ludzi przeciwnych restrykcjom podczas pandemii, która ewoluowała w stronę ruchu politycznego, występującego przeciw rzekomym naruszeniom prawa ze strony rządu. 

Obecnie ruch ten występuje przeciwko postulatom środowisk LGBT, rzekomej kontroli nad Kanadą ze strony ONZ i Światowego Forum Gospodarczego oraz przeciw komunizmowi.

pap logo

Z Toronto Anna Lach (PAP)

Oprac. WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram