Szczepionki na Covid-19 mogą mieć więcej skutków ubocznych, niż dotąd uważano. W Kanadzie przeprowadzono badanie nad preparatami firm Biontech/Pfizer oraz Moderna. Badacze stwierdzili w nich obecność znaczącej ilości bakteryjnego DNA. Zdaniem części ekspertów może to działać rakotwórczo.
O badaniu pisze szwajcarska „Neue Zürcher Zeitung”. Kanadyjscy naukowcy odkryli w szczepionkach obu firm bakteryjne DNA w znacznych ilościach będące pozostałością po tak zwanych plazmidach – pierścieniach DNA bakterii wykorzystywanych do produkcji preparatów mRNA. Nie da się całkowicie ich usunąć w procesie oczyszczania.
Stwarza to potencjalnie duży problem, bo DNA bakterii może prowadzić do zaburzeń w syntezie białek u osoby, która przyjęła szczepionkę. Efektem mogą być choroby autoimmunologiczne oraz nowotwory. O takich skutkach mówił Richard Buckhaults z Uniwersytetu Karoliny Południowej podczas przesłuchania w Senacie USA; Buckhaults to amerykański badacz nowotworów.
Wesprzyj nas już teraz!
Według szeregu instytucji – jak szwajcarska Swissmedic czy niemiecki Instytut Paula Ehrlicha – nie ma obecnie dowodów pozwalających na powiązanie resztkowego DNA w szczepionkach mRNA z jakimiś skutkami ubocznymi.
Problem w tym, że takie twierdzenie nie jest poparte żadnymi badaniami; to założenie. Wspomniane instytucje nie kwestionują tymczasem podstawowego faktu: w preparatach mRNA rzeczywiście jest resztkowe bakteryjne DNA.
Źródło: nzz.ch
Pach