21 lutego 2024

Wlk. Brytania: Spodziewana decyzja w sprawie ekstradycji Assange’a

(Fot. AA/ABACA / Abaca Press / Forum)

Decyzja o tym, czy prawnicy założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange’a będą się mogli odwołać od postanowienia o jego ekstradycji do USA, zostanie podjęta w późniejszym terminie, nie wcześniej niż 5 marca – poinformował w środę sąd w Londynie.

 

We wtorek i w środę przed Wysokim Trybunałem w Londynie odbyło się dwudniowe wysłuchanie argumentów obu stron – prawników Assange’a oraz prawników amerykańskiej administracji. Ani we wtorek, ani w środę Assange nie był osobiście w sądzie. Zgodnie z przewidywaniami, sędziowie nie podjęli w środę decyzji w sprawie możliwości dalszego odwoływania się, lecz poinformowali, że zostanie ona podjęta w późniejszym terminie.

Wesprzyj nas już teraz!

Jeśli sędziowie nie uznają możliwości apelacji, będzie to oznaczało wyczerpanie się w brytyjskim systemie prawnym dróg na zatrzymanie ekstradycji i prawnicy Assange’a będą mogli odwoływać się już tylko do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

USA domagają się wydania Assange’a w związku z opublikowaniem w 2010 roku na portalu WikiLeaks ogromnej liczby poufnych dokumentów wojskowych z wojen w Iraku i Afganistanie. Zwolennicy Assange’a argumentują, że żądanie ekstradycji ma podłoże polityczne, bo wśród ujawnionych materiałów było nagranie pokazujące, jak z amerykańskiego helikoptera strzelano do cywilów w Bagdadzie.

Assange został aresztowany w 2019 roku po opuszczeniu ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie ukrywał się przez siedem lat. Dwa lata później brytyjski sąd orzekł, że chociaż Stany Zjednoczone wykazały, iż mają uzasadniony powód do prowadzenia sprawy karnej przeciwko Assange’owi, nie można go wydać, ponieważ może on próbować zrobić sobie krzywdę.

Później Stany Zjednoczone zdołały doprowadzić do uchylenia tego orzeczenia, udzielając Wielkiej Brytanii nowych zapewnień dotyczących tego, jak Assange będzie traktowany, w tym wskazując na możliwość odbywania ewentualnego wyroku w jego rodzinnej Australii. Prawnicy amerykańskiego rządu wielokrotnie zaprzeczali również twierdzeniom zespołu prawnego oskarżonego, że może on zostać skazany na 175 lat więzienia.

Teraz prawnicy Assange’a chcą uzyskać pozwolenie na zakwestionowanie nakazu ekstradycji podpisanego prawie dwa lata temu przez ówczesną brytyjską minister spraw wewnętrznych Priti Patel. Jeśli okaże się, że nie zdołali przekonać sędziów, iż nakaz ma uchybienia prawne, Assange musi zostać poddany ekstradycji w ciągu 28 dni – chyba że jego prawnikom uda się przekonać ETPC do tymczasowego zatrzymania ekstradycji za pomocą nakazu na podstawie tzw. Reguły 39, która pozwala na interwencje w przypadkach gdy trybunał uważa, że istnieje ryzyko dla danej osoby. Zwolennicy Assange’a obawiają się jednak, że zanim to nastąpi, może on już zostać odesłany do USA.

pap logo

Źródło: PAP (Bartłomiej Niedziński)

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram