Przewodniczący Papieskiej Akademii Teologicznej bp Antonio Staglianò deklaruje, że między Kościołem katolickim a masonerią istnieje nieprzezwyciężalna sprzeczność. Bp Staglianò był uczestnikiem spotkania z wolnomularzami w Mediolanie 16 lutego.
– W lożach wolnomularskich rozwija się spiski związane z potajemną władzą. To sprzeczne z chrześcijańskim sposobem działania – powiedział biskup w rozmowie z mediami watykańskimi. – Kiedy mówimy o niemożności zgody, odnosimy się do głębokich sprzeczności – dodał.
– Herezja masońska jest ściśle związana z herezją ariańską. U źródeł tej drugiej stał Ariusz, który wyobrażał sobie, że Jezus był Wielkim Architektem Wszechświata. Zaprzeczał boskości Chrystusa – stwierdził.
Wesprzyj nas już teraz!
– Taka idea jest dziełem rozumu ludzkiego, który chce myśleć o sobie jako o bogu – stwierdził.
Według bp. Staglianò katolicy i masoni mają też inne pojęcie solidarności. – Braterstwo [w Kościele] bazuje na sakramencie miłości Boga w Jezusie, jest zakorzenione w Eucharystii, a nie w ogólnej idei bycia braćmi – powiedział.
– Chrześcijańskie miłosierdzie koresponduje z wydarzeniem historycznym, w którym Bóg umarł i zmartwychwstał dla nas, który prosi swoje dzieci nie o to, by były po prostu filantropami, ale by były gotowe dać się ukrzyżować z miłości – stwierdził biskup.
Bp Antonio Staglianò brał udział w spotkaniu 16 lutego w Mediolanie; według medialnych relacji miał tam rozróżniać pomiędzy doktrynalnym a duszpasterskim podejściem do masonerii, krytykując za zbytni jurydyzm niedawną notę Dykasterii Nauki Wiary, która przypomniała o niemożności przyjmowania sakramentów przez masonów. Dokładna treść wystąpienia biskupa nie jest jednak znana.
Źródło: cruxnow.com
Pach
„Włączanie” masonerii. Dialog Kościoła i wolnomularzy wszedł na nowy poziom