28 lutego 2024

Zakaz tradycyjnej liturgii wstrząsa Londynem: Watykan bezlitosny dla wiernych

Wygląda na to, że katolicy przywiązani do starej liturgii są karani za występki, które według kardynała Nicholsa nie miały miejsca – stwierdził Joseph Shaw z Latin Mass Society, komentując wiadomość o zakazie sprawowania Triduum Paschalnego w tradycyjnym rycie łacińskim w dzielnicy Westminster. Taka sytuacja wydarzy się po raz pierwszy od lat 90. XX wieku.

„Jedyne tradycyjne Triduum w diecezji, która obejmuje Londyn”, jak podaje Edward Pentin z National Catholic Register, miało być sprawowane w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny z Moorfields (St. Mary Moorfields). Jednak ks. Michael Cullinan, który regularnie odprawiał te nabożeństwa, otrzymał 23 lutego e-mail od kardynała Vincenta Nicholsa, że „ze względu na szersze postanowienie dopuszczające tradycyjną liturgię gdzie indziej w archidiecezji, będzie musiał odmownie odpowiedzieć na prośbę ks. Cullinana, by nabożeństwa Triduum odbyły się w kościele Najświętszej Maryi Panny z Moorfields”. W swoim e-mailu kard. Nichols powołał się na „parametry przedstawione przez Stolicę Apostolską”, co oznacza wskazanie na list apostolski Traditionis custodes z 2021 r. Tradycyjne Triduum „będzie odprawiane w Londynie, ale poza archidiecezją” – pisze Pentin.

Jednocześnie kardynał poinformował, że „czeka na osąd Stolicy Apostolskiej co do tego, który – jeśli w ogóle – kościół parafialny może być wykorzystany do sprawowania Mszy zgodnie z mszałem sprzed reformy z 1970 r.” Dodał, że świadom rozczarowania „niektórych osób”, musi brać pod uwagę „szerszy kontekst”.

Wesprzyj nas już teraz!

Latin Mass Society of England and Wales (LMS) wydało oświadczenie 27 lutego, w którym ze smutkiem przyjęło wiadomość o zakazie. W oświadczeniu stwierdzono, że wiernym przywiązanych do tradycyjnej liturgii łacińskiej, którzy z kilku innych lokalizacji w archidiecezji przychodzili na Triduum Paschalne, odmówiono „szansy uczestnictwa w najważniejszych dniach liturgicznych roku zgodnie z tą liturgią w obrębie archidiecezji Westminster”.

Jednocześnie LMS przypomniało, że na początku po publikacji Traditionis custodes kard. Nichols „dystansował się” od tego dokumentu, sugerując, że „nie odzwierciedla całkowicie życia liturgicznego w tej diecezji”. Potem jednak w 2022 r. odwołał możliwość udzielania sakramentu bierzmowania w tradycyjnym rycie, a w listopadzie 2023 r. odmówił LMS możliwości kontynuowania ponad 50-letniej tradycji organizowania liturgii Requiem w Katedrze Westminsterskiej.

Shaw zaznaczył, że LMS „z niepokojem” oczekuje na decyzję Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odnośnie „obecnego sprawowania Vetus Ordo w niedziele i dni tygodnia w archidiecezji”. Przypomniał, że tradycyjna liturgia „nigdy nie przestała być sprawowana regularnie w archidiecezji”, co londyńscy katolicy zawdzięczają „angielskiemu indultowi” papieża Pawła VI z 1971 r. Uznał za „tragiczne”, że „ta postawa duszpasterska jest teraz odkładana na bok”.

Pentin zwraca uwagę, że w ostatnim czasie ograniczenia na sprawowanie tradycyjnej liturgii łacińskiej nałożono również w innych miejscach na świecie, m.in. w Teksasie, gdzie od marca nie będzie już mszy łacińskiej w Katedrze Matki Bożej w Austin. Msza ta przyciągała każdego tygodnia od 500 do 600 wiernych. Z kolei kard. Blase Cupich po plenarnym spotkaniu Dykasterii ds. Kultu Bożego 6 lutego stwierdził, że tradycyjna msza łacińska „zubaża” Kościół.

Źródło: ncregister.com

jjf

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(48)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram