11 marca 2024

Wojna z klasą średnią trwa w najlepsze. Rekordowa liczba firm zawiesza działalność

(Fot. firmbee/Pixabay)

To nie są dobre czasy dla właścicieli małych i średnich firm. W 2023 r. przedsiębiorstwa decydowały się na zawieszenie działalności gospodarczej aż 224,6 tys. razy – wynika z danych wywiadowni Dun & Bradstreet Poland, które podaje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”. W porównaniu z 2022 r. liczba zawieszeń działalności gospodarczej wzrosła o 61 procent. Z kolei w porównaniu z latami przed pandemią – aż o prawie 250 proc.

W niepokojącym trendzie przewodzą przedsiębiorstwa z sektora budowlanego, handlowego, transportu czy gastronomii.

„W 2023 roku najwięcej, blisko 53 tys., zawieszono firm budowlanych, co w porównaniu z 2022 rokiem stanowi wzrost o 65 proc. 37 tys. firm w ostatnim roku zawieszono w szeroko rozumianym sektorze handlu. Zarówno tego hurtowego, jak i detalicznego, co stanowi wzrost o połowę w zestawieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego – mówi „Rz” Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland.

Wesprzyj nas już teraz!

Niepokojąco wyglądają również wskaźniki dotyczące zwijania firm z obszaru badań i nauki. „Pewnym zaskoczeniem i bardzo złą wiadomością dla polskiego społeczeństwa jest pojawienie się na wysokiej pozycji branży naukowo-badawczej. Ogółem w 2023 roku zawieszono działalność nieco ponad 24 tys. takich firm, co świadczy o poważnych problemach finansowych firm badawczych i przekłada się na wyhamowanie innowacyjności polskich firm – dodaje Starzyk, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Najbardziej dynamicznie rosła natomiast liczba zawieszonych działalności w sektorze gastronomicznym. „W 2023 roku zawieszono tu blisko 17 tys. firm, co w porównaniu z 2022 rokiem stanowi wzrost o blisko 260 proc. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przed pandemią w branży HoReCa (ang. Hotel, Restaurant, Catering/Café – red.) notowano 5-proc. spadek liczby zawieszanych hoteli i restauracji” – odnotowuje dziennik

PAPpap logo / oprac. PR

Własność źródłem nieszczęść? Na swoim kiedyś i dziś

Warszawa nie chce zostać w tyle. Projekt Strefy Czystego Transportu niczym „komunikacyjny armagedon”

Krzysztof Bosak dla PCh24: „Idzie duże uderzenie we własność”. Staniemy się trybikami systemu?

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 30 952 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram