Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym podkreślił, że w tym roku przypada 25 rocznica wstąpienia Polski do NATO. Przypomniał, że Polska buduje swoje bezpieczeństwo i jest „wiarygodnym sojusznikiem”. Wskazał również, że wszystkie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny zwiększyć nakłady na obronność do 3 proc. PKB.
Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, państwa członkowskie NATO powinny zwiększyć swoje nakłady na obronność i zwiększenie bezpieczeństwa. Głowa państwa podkreśliła, że będzie do tego zachęcał sojuszników w najbliższych miesiącach. – Uważam, że konieczne jest zwiększenie poziomu wydatków na obronność z dwóch do trzech procent PKB przez wszystkie państwa Sojuszu – powiedział. Swoje stanowisko prezydent przekaże również podczas zbliżającej się wizyty w Waszyngtonie.
Polski prezydent w orędziu podkreślił również, że nasz kraj przeznacza znaczące środki na utrzymanie, rozbudowę i modernizację armii. Wskazał, że przez 25 lat członkostwa w NATO Polska dała się poznać jako dobry sojusznik, na którego można liczyć. Andrzej Duda podkreślił, że w związku z wojną na Ukrainie trzeba jedności w kluczowych sprawach i decyzjach dotyczących bezpieczeństwa.
Wesprzyj nas już teraz!
– Przeznaczamy ponad 4 proc. PKB na utrzymanie i modernizację naszej armii, najwięcej procentowo w całym Sojuszu. Przez te 25 lat wielokrotnie pokazywaliśmy, że można na nas liczyć, także gdy było trzeba walczyć ramię w ramię z armią amerykańską i pozostałymi armiami państw sojuszniczych. W obliczu wojny w Ukrainie i rosnących imperialnych dążeń Rosji państwa tworzące NATO muszą działać w sposób odważny i bezkompromisowy, dokładnie tak jak 25 lat temu. Potrzebujemy jedności, jedności i jeszcze raz jedności w kluczowych decyzjach dotyczących inwestycji w bezpieczeństwo, w kwestii wydatków na cele obronne czy wspólnej strategii wsparcia dla broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy – powiedział prezydent Andrzej Duda.
W orędziu zaznaczył również, że NATO wzmacnia się poprzez przyjęcie w swoje szeregi Finlandii i Szwecji. Prezydent wyraził zadowolenie z tego i przypomniał deklarację państw sojuszu z 2014 roku o ustanowieniu pułapu 2 proc. PKB na zbrojenia. – Wojna w Ukrainie pokazała wyraźnie, że to Stany Zjednoczone są i powinny pozostać liderem w kwestii bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Pozostałe kraje NATO muszą jednak również wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu, intensywnie modernizować i wzmacniać swoje wojska. Dlatego uważam, że konieczne jest zwiększenie poziomu wydatków na obronność z dwóch do trzech procent PKB przez wszystkie państwa Sojuszu – wskazał.
Źródło: Polsat News, prezydent.pl
WMa