Papież Franciszek powołuje 10 grup roboczych, które zajmą się reformą Kościoła katolickiego „w duchu synodalnym”. Mają opracować takie zagadnienia jak rola biskupa w Kościele, formacja kapłańska czy relacje ekumeniczne. Jedna z grup będzie też czuwać nad opracowaniem nowego sposobu „rozróżniania” w „kontrowersyjnych zagadnieniach” doktrynalnych i etycznych.
22 lutego papież Franciszek napisał list do kardynała Mario Grecha, sekretarza generalnego Synodu Biskupów. Franciszek podjął decyzję o powołaniu 10 specjalnych grup roboczych, które zajmą się szczegółowo tematami dyskutowanymi na Synodzie o Synodalności.
Papież stwierdził, że na Synodzie o Synodalności brakuje czasu, by zająć się wszystkimi wątkami, dlatego należy pogłębić je w specjalnych grupach tematycznych.
Ich skład oraz organizację prac ustali właśnie kardynał Mario Grech.
Wesprzyj nas już teraz!
Tematy, jakimi zajmą się grupy, obejmują szeroki wachlarz zagadnień. To między innymi kwestie ekumeniczne; sposób sprawowania władzy w Kościele; formacja kapłańska; nowe posługi w Kościele; sposób decydowania „w kontrowersyjnych kwestiach” doktrynalnych i etycznych.
Decyzja o powołaniu grup oznacza, że Synod o Synodalności jesienią 2024 skończy się na niczym, a prawdziwe i konkretne ustalenia wyjdą dopiero od grup roboczych. Według papieża powinny one zakończyć swoje prace w czerwcu 2025 roku.
Grupy mają działać „w perspektywie synodalnej”, uwzględniając różne istniejące już badania, ale także „aktualny głos” Ludu Bożego.
List do kardynała został opublikowany na stronie Watykanu 14 marca. Całość w języku angielskim jest dostępna tutaj:
https://press.vatican.va/content/salastampa/en/bollettino/pubblico/2024/03/14/240314f.html.
Poniżej publikujemy tłumaczenie robocze listu.
***
List Ojca Świętego do Jego Eminencji Kardynała Mario Grecha
Raport syntetyczny z pierwszej sesji szesnastego zwykłego zgromadzenia generalnego Synodu Biskupów, zatwierdzony 28 października 2023 roku, wymienia wiele ważnych kwestii teologicznych, które w różnym stopniu są związane z synodalną odnową Kościoła i mają swoje reperkusje prawne i duszpasterskie.
Kwestie te, z samej swojej natury, wymagają pogłębionego zbadania. Nie będzie to możliwe w czasie drugiej sesji (2-27 października 2024), dlatego przygotowuję specjalne grupy badawcze, które zostaną [do tych kwestii] przydzielone, tak, by można je było właściwie sprawdzić. Będzie to jednym z owoców procesu synodalnego, jaki rozpoczął się 9 października 2021 roku.
W duchu dokumentu, który podpisałem 16 lutego, będzie zadaniem Sekretariatu Generalnego Synodu, w porozumieniu z odpowiednią dykasterią Kurii Rzymskiej, ustanowienie takich grup, powołanie do uczestnictwa w nich duszpasterzy i ekspertów ze wszystkich kontynentów oraz wzięcie pod uwagę nie tylko istniejących badań, ale również najbardziej istotnych aktualnych doświadczeń Ludu Bożego zgromadzonego w Kościołach lokalnych. Jest ważne, by wspomniane grupy robocze pracowały w zgodzie z autentyczną metodą synodalną; proszę, abyś był jej gwarantem.
To pozwoli zgromadzeniu [synodalnemu] na drugiej sesji [w październiku 2024] skupić się łatwiej na zasadniczym temacie, który mu przypisałem, a który może zostać podsumowany w następującym pytaniu: «Co to znaczy być synodalnym Kościołem w misji?».
Grupy robocze przedstawią wstępne wyniki swojej aktywności przy okazji drugiej sesji, a jeżeli będzie to możliwe złożą mandat w czerwcu 2025 roku.
Rozważywszy wszystkie kwestie polecam, by wspomniane grupy zajęły się następującymi tematami zestawionymi poniżej, w świetle zawartości raportu syntetycznego (RS).
1. Niektóre aspekty relacji pomiędzy wschodnimi Kościołami katolickimi a Kościołem łacińskim (SR 6)
2. Wsłuchiwanie się w wołanie ubogich (SR 4 oraz 16)
3. Misja w środowisku digitalnym (SR 17)
4. Rewizja Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis w misyjnej perspektywie synodalnej (SR 11) [od Redakcji: Ratio… to dokument dotyczący formacji kapłańskiej]
5. Niektóre teologiczne i kanoniczne kwestie dotyczące szczegółowych form posługi (SR 8 oraz 9)
6. Rewizja w synodalnej perspektywie misyjnej dokumentów dotyczących relacji pomiędzy biskupami, życiem konsekrowanym i stowarzyszeniami kościelnymi (SR 10)
7. Niektóre aspekty osoby i posługi biskupa (kryteria wyboru kandydatów do episkopatu, funkcja sądownicza biskupów, natura i przebieg wizyt ad limina Apostolorum) z misyjnej perspektywy synodalnej (SR 12 i 13)
8. Rola reprezentantów papieskich w misyjnej perspektywie synodalnej (SR 13)
9. Teologiczne kryteria i synodalna metodologia współdzielonego rozróżniania kontrowersyjnych zagadnień doktrynalnych, duszpasterskich i etycznych (SR 15)
10. Recepcja owoców ekumenicznej podróży w kościelnych praktykach (SR 7)
Przygotowanie zarysu pracy celem uszczegółówienia zadań grup w świetle moich wskazówek będzie zadaniem Sekretariatu Generalnego Synodu.
Dziękując Ci za dotąd wykonaną pracę, błogosławię i towarzyszę swoimi modlitwami tak Tobie, jak i wszystkim wspaniałomyślnie zaangażowanym w tę trwającą podróż.
Franciszek
Źródło: vatican.va
Pach