Piątkowe całodniowe spotkanie przedstawicieli Kurii Rzymskiej i Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) pozwoliło na zidentyfikowanie różnic i zbieżności – czytamy w komunikacie opublikowanym wspólnie po wczorajszych rozmowach w Rzymie. Jak zaznaczono, były one kontynuacją dialogu rozpoczętego podczas wizyty ad Limina biskupów niemieckich w listopadzie 2022 r. i kontynuowanego wstępną wymianą opinii 26 lipca 2023 r.
Piątkowe całodniowe spotkanie odbyło się w pozytywnej i konstruktywnej atmosferze. Omówiono niektóre otwarte kwestie teologiczne poruszone w dokumentach Drogi Synodalnej Kościoła w Niemczech. Umożliwiło to zidentyfikowanie różnic i zbieżności, zgodnie z metodą przyjętą w końcowym raporcie podsumowującym Synodu Kościoła Powszechnego w październiku 2023 roku.
Uzgodniono regularną wymianę między przedstawicielami DBK i Stolicy Apostolskiej na temat dalszych prac Drogi Synodalnej i Komisji Synodalnej. Biskupi niemieccy wyjaśnili, że prace te będą miały na celu określenie konkretnych sposobów sprawowania synodalności w Kościele w Niemczech, zgodnie z eklezjologią Soboru Watykańskiego II, przepisami prawa kanonicznego i owocami Synodu Kościoła powszechnego, a następnie przedłożenie ich Stolicy Apostolskiej do zatwierdzenia. Strony uzgodniły, że kolejne spotkanie odbędzie się przed latem 2024 roku.
Ze strony Kurii Rzymskiej obecni byli kardynałowie Victor Fernandéz, Kurt Koch i Pietro Parolin, Robert F. Prevost, OSA i Arthur Roche oraz arcybiskup Filippo Iannone, O.Carm. Ze strony DBK głos zabrali biskupi Georg Bätzing, Stephan Ackermann, Michael Gerber, Peter Kohlgraf, Bertram Meier, Franz-Josef Overbeck, odpowiednio przewodniczący DBK i przewodniczący komisji episkopatu ds. liturgii, powołań i posług kościelnych, duszpasterstwa, Kościoła powszechnego i wiary, a także sekretarz generalny dr Beate Gilles i rzecznik DBK Matthias Kopp – czytamy w komunikacie.
Źródło: KAI
Pach