Są już pierwsze efekty porozumienia pomiędzy Kościołem katolickim w Niemczech a Stolicą Apostolską. Konferencja Episkopatu Niemiec oraz świecki Centralny Komitet Niemieckich Katolików podjęły decyzję o kontynuacji prac Drogi Synodalnej.
Jak podali w czwartek biskupi, powołano specjalne grupy robocze, które będą spotykać się na poziomie ponaddiecezjalnym, by omawiać tematy istotne dla całego procesu reform.
Jedna z grup zajmie się kwestią „różnorodności płciowej”, czyli ideologią LGBT z naciskiem na zagadnienie transgenderyzmu. Druga – kapłanami, którzy porzucili swój urząd ze względu na nawiązanie relacji seksualnej z drugą osobą. Trzecia – rolą kobiet w Kościele oraz ich dostępem do posług i urzędów kościelnych. Czwarta – błogosławieństwami dla par niemałżeńskich, zarówno hetero- jak i homoseksualnych. Piąta grupa ma obradować w kwestii włączenia osób świeckich w wybór biskupa diecezjalnego, ale tu potrzeba jeszcze uzupełnienia jej składu osobowego.
Wesprzyj nas już teraz!
Wcześniej funkcjonowała już grupa robocza, która zajmowała się przygotowaniem tzw. Wydziału Synodalnego – organu, który miał utorować drogę do powołania Rady Synodalnej. Rada byłaby instytucją złożoną z biskupów i świeckich, która przejęłaby faktyczną administrację w Kościele katolickim w Niemczech. W związku z krytyką ze strony Watykanu prace nad powstaniem Rady zostały ograniczone, choć nie wstrzymano ich całkowicie.
Do spotkania Niemców i reprezentantów Kurii Rzymskiej doszło w piątek 22 marca. Watykan reprezentowali najważniejsi urzędnicy, tacy jak sekretarz stanu kard. Pietro Parolin czy szefowie głównych dykasterii. Podjęto decyzję o kontynuacji prac Drogi Synodalnej, jakkolwiek w ściślejszej niż dotąd koordynacji z Rzymem.
W lutym papież Franciszek zlecił kardynałowi Mario Grechowi, szefowi Synodu o Synodalności, utworzenie 10 komisji synodalnych, które mają opracować szereg zagadnień. Wszystkie tematy podjęte na niemieckiej Drodze Synodalnej będą omawiane również w tych komisjach.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach