29 marca 2024

Watykańska liturgia Męki Pańskiej. Homilia z akcentami inkluzywności i dystansu wobec świetności Kościoła

(Fot. Remo Casilli / Reuters / Forum)

W Wielki Piątek papież Franciszek przewodniczył w bazylice Świętego Piotra nabożeństwu Męki Pańskiej. W liturgii uczestniczyło 4,5 tysiąca osób, a wśród nich 35 kardynałów.

 

Podczas Liturgii Słowa przypomniany został opis Męki Pańskiej według Ewangelii świętego Jana.

Wesprzyj nas już teraz!

Zgodnie z tradycją, sięgającą lat pontyfikatu św. Jana Pawła II, homilię podczas tego nabożeństwa wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego, kardynał Raniero Cantalamessa.

Powiedział on: – W przeszłości mówiono chętnie o „triumfie Świętego Kościoła”. Modlono się za niego i przypominano historyczne wydarzenia i przyczyny. Lecz jaki rodzaj triumfu miano na myśli? Dzisiaj zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo ten rodzaj triumfu był różny od triumfu Jezusa. Ale nie osądzajmy przeszłości. Jest zawsze ryzyko, że będzie się niesprawiedliwym, kiedy osądza się przeszłość z mentalnością teraźniejszości – zaznaczył włoski zakonnik.

Przyjmijmy zaproszenie, jakie Jezus kieruje do świata z wysokości swojego krzyża: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię”.

– Zwraca się do całej ludzkości, do wszystkich miejsc i wszystkich czasów – dodał papieski kaznodzieja.

O. Cantalamessa wyjaśnił, że słowa Jezusa oznaczają: „Przyjdź do mnie; ty, który jesteś stary, chory czy sam; ty, któremu świat pozwala umrzeć w ubóstwie, w głodzie i pod bombami; ty, który za twoją wiarę we mnie czy za walkę o wolność usychasz w więziennej celi; przyjdź ty – kobieto, ofiaro przemocy”.

A więc wszyscy, nikt nie jest wykluczony – ocenił kardynał Cantalamessa. To słowa, które można odczytać w kontekście takich tendencji jak stopniowa akceptacja („błogosławienie”) przez niektórych hierarchów i księży związków jednopłciowych, czy też udzielanie Komunii świętej m.in. cudzołożnikom i zwolennikom prawa do zabijania dzieci nienarodzonych. Warunkiem „przyjścia do Jezusa”, korzystania z sakramentów, jest w rzeczywistości szczera chęć nawrócenia i porzucenia grzechu.

pap logo

Źródła: PAP (Sylwia Wysocka), PCh24.pl

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram