4 kwietnia 2024

Zełenski podpisał nową ustawę poborową do ukraińskiej armii. Niższy wiek mobilizacji i nowa definicja „niezdolnego do służby”

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO Dostawca: PAP/EPA.)

„Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorkowy wieczór trzy ustawy ułatwiające siłom zbrojnym mobilizację żołnierzy. Najważniejsza zmiana przewiduje obniżenie wieku mobilizacyjnego z 27 do 25 lat, co zwiększy bazę mężczyzn zdolnych do służby o ponad 200 tys.”, informuje w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.

„DGP” zwraca uwagę, że ustawa obniżająca wiek mobilizacyjny czekała na zatwierdzenie przez Zełenskiego, odkąd w czerwcu 2023 r. podpisał ją przewodniczący Rady Najwyższej po jej przyjęciu przez parlament. „Związany z rozgłośnią Kyjiw FM publicysta Bohdan Butkewycz skrytykował Zełenskiego za przetrzymywanie projektu niezbędnego dla uskarżających się na braki kadrowe sił zbrojnych. On chce mówić tylko o zwycięstwach, a o rzeczach niepopularnych niech mówi kto inny – napisał na Face booku. Głównym winowajcą fiaska mobilizacji i kolosalnych problemów z uzupełnieniami w Siłach Zbrojnych Ukrainy jest osobiście prezydent Zełenski – dodał Butkewycz”, czytamy.

Zgodnie z przyjętymi poprawkami mobilizacją będą mogły być objęte dwa dodatkowe roczniki. Dotychczas na front trafiali co najmniej 27-latkowie. „Państwo uznawało, że ze względów demograficznych korzystniej będzie brać do wojska osoby, które ze statystycznego punktu widzenia prawdo podobnie doczekały się już dzieci (choć mediana wieku ojca podczas narodzin dziecka przekracza na Ukrainie 30 lat). Młodsi, w wieku 18–26 lat, podlegają zasadniczej służbie wojskowej, ale pobór ze względu na rosyjską inwazję został zawieszony, więc najmłodsi byli jedynie objęci zakazem opuszczania kraju i obowiązkiem corocznego stawiania się w terytorialnych centrach uzupełnień (TCK)”, przypomina „DGP”.

Wesprzyj nas już teraz!

Zełenski podpisał również przepisy likwidujące kategorię częściowo niezdolnego do służby wojskowej. Od tej pory będą tylko dwie kategorie: zdolnych i niezdolnych do służby, a posiadacze pośredniego statusu mają dziewięć miesięcy na ponowne stawienie się przed komisją lekarską, która zdecyduje, do której grupy ich przypisać.

Trzecią zmianą jest ustawa o elektronicznym gabinecie osoby podlegającej obowiązkowi wojskowemu. Zgodnie z jej zapisami państwo stworzy elektroniczny rejestr mężczyzn w wieku poborowym (i kobiet ochotniczek).

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TG

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram