W Stanach Zjednoczonych – w związku z rozpatrywaniem przez Sąd Najwyższy kwestii niezgodnego z prawem dopuszczenia na rynek przez FDA pigułek aborcyjnych „dzień po” – organizacje takie, jak: Aid Access, Hey Jane i Just the Pill zwierają szyki. Obecnie zajmują się dystrybucją medykamentów zakazanych w różnych stanach i przygotowują się na niekorzystne orzeczenie. Udało im się stworzyć sprawną sieć, obejmującą NGO-sy naganiające klientki, lekarzy wypisujących recepty, dostawców zabezpieczenia finansowego i samych pigułek.
W Ameryce działa sieć organizacji, które zachęcają do stosowania aborcji farmakologicznej. „Odkąd Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie Dobbs z 2022 r. w sprawie Roe przeciwko Wade, wywracając do góry nogami dostęp do aborcji w USA, do działania wkroczyła sieć dostawców aborcji, tworząc siatkę bezpieczeństwa aborcyjnego w całym kraju, mimo że procedura ta została skutecznie zakazana w piętnastu stanach” – podaje NBC News..
Dostawcy pigułek aborcyjnych (Aid Access, Hey Jane i Just the Pill) operują w obrębie ustalonego systemu opieki zdrowotnej, jak i poza nim, rozsyłając pigułki aborcyjne pocztą do kobiet w stanach, w których obowiązują zakazy. Zakładają tzw. mobilne kliniki i oferują pomoc finansową.
Wesprzyj nas już teraz!
W 2021 r. – w czasie tzw. pandemii Covid-19 – Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wyraziła zgodę na wysyłanie niebezpiecznych pigułek, powodujących szereg negatywnych skutków ubocznych pocztą, by kobiety mogły uśmiercić swoje dzieci w domu.
Niektóre stany zdecydowały się na ukrócenie tego procederu. W odpowiedzi promotorzy aborcji uruchomili „siostrzeństwo pigułki podróżnej”, które utrzymuje grupy w kontakcie w przypadku pojawienia się nowych ograniczeń dotyczących aborcji.
Producenci mifepristonu, wszyscy dostawcy, którzy do niedawna ze sobą konkurowali, obecnie są kojarzeni, odbywają spotkania, podczas których szukają efektywnych rozwiązań dla ich biznesu.
Pośredniczą w tym grupy z innych krajów np. holenderska Aid Access, działająca wyłącznie online. Pierwotnie dostarczała ona informacji na temat tego, gdzie można uzyskać pigułki aborcyjne. Pobudzała popyt na nie. Dostawcy tej organizacji wysyłają pigułki do USA, w szczególności do stanów, w których aborcja jest legalna: Kalifornii, Kolorado, Massachusetts, Nowego Jorku, Vermont i Waszyngtonu.
Organizacje tego typu nie ponoszą odpowiedzialności – ekipa Bidena zapewniła im ochronę w programach „tarczy antycovidwoej” – za wysyłanie pigułek także do stanów, w których aborcja jest zakazana lub surowo ograniczona.
Dr Linda Prine przyznała, że „zanim wprowadzono ustawę o tarczach, wysyłaliśmy pigułki pocztą do niebieskich stanów i do stanów objętych ograniczeniami można było wysyłać tylko [tabletki z] zagranicy”.
Po wejściu w życie nowojorskiej ustawy o tarczy – jak zaznaczyła Prine – „w pierwszym miesiącu wysłaliśmy około 4000 tabletek do stanów objętych ograniczeniami, a obecnie wysyłamy około 10 000 tabletek miesięcznie”.
Dostawcy pigułek twierdzą, że wysyłają je „osobom znajdującym się w najbardziej rozpaczliwej sytuacji – osobom, które są skłonne zaryzykować wyjście poza ustalony system opieki zdrowotnej, aby uzyskać dostęp do usług aborcyjnych”.
Dostawy z zagranicy pełnią w sieci kluczową rolę. Na razie przepisy dotyczące tarczy nie zostały jeszcze zakwestionowane w sądach.
Według Instytutu Guttmachera, w 2023 r. aborcje farmakologiczne stanowiły 63% wszystkich aborcji w USA. Oznacza to wzrost o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Firma z Nowego Jorku: Hey Jane, której założycielką jest Kiki Freedman, pierwsza pracownica Ubera, uruchomiła dostawy pigułek w 2018 roku. Po tym, jak FDA złagodziła ograniczenia dotyczące przepisywania mifepristonu podczas pandemii, Hey Jane odniosła sukces, dostarczając co najmniej 50 tys. pigułek. Firma specjalizuje się w telemedycynie i dostawach medykamentów pocztą.
Obecnie działa sieć lekarzy w stanach, w których aborcja jest dozwolona. Na przykład lekarz z Nowego Jorku wypisuje tysiące recept dla kobiet w innych stanach. W oparciu o nie przygotowuje się pigułki do wysłania. Jednocześnie wysyłki są ubezpieczane. Wysyłka ich niekiedy jest refundowana. Rozwija się także sieć pożyczkowa.
Dostawcy pigułek korzystają z „dyskretnych mobilnych klinik” utworzonych po drugiej stronie granic stanów, w których obowiązuje zakaz aborcji. Używają kuloodpornych samochodów dostawczych w Kolorado, Minnesocie i Montanie oraz w Wyoming.
Just the Pill współpracuje z funduszami aborcyjnymi, które zapewniają „pomoc finansową” pacjentkom podróżującym do stanów, których mogą uśmiercić swoje dzieci.
Grupa Plan C współpracuje z dużą liczbą międzynarodowych dostawców pigułek.
Źródło: nbcnews.com
AS