Polska jest najbardziej katolickim krajem w Europie i dziennikarze zajmujący się Kościołem powinni stać w kolejce do polskich kardynałów i biskupów. Ale nie stoją. Dlaczego? – zastanawia się wybitna slawistka i literaturoznawca, profesor Ewa Thompson na łamach „Teologii Politycznej”.
Krótka felietonowa refleksja nad brakiem obecności polskich hierarchów w mediach zajmujących się Kościołem powstała po lekturze wywiadu z kardynałem Gerhardem Muellerem dla stacji EWTN. Niemiecki purpurat wyraził tam jasny sprzeciw wobec postulatów akceptacji tak zwanych mniejszości seksualnych i wyraźnie zdystansował się wobec rewolucyjnych pomysłów swoich rodaków w ramach Drogi Synodalnej.
Wesprzyj nas już teraz!
„Nic nowego nie powiedział, po prostu streścił stanowisko Kościoła wobec tych spraw. I od razu przypomnienie: którzy polscy hierarchowie pofatygowali się poznać na tyle język angielski (obecnie język światowy), aby swobodnie w nim przemawiać? To jedno” – napisała prof. Ewa Thompson.
„A druga sprawa, dlaczego niemal nikt na świecie nie zwraca się do polskich hierarchów z prośbą o opinię? Polska jest najbardziej katolickim krajem w Europie i dziennikarze zajmujący się Kościołem powinni stać w kolejce do polskich kardynałów i biskupów. Ale nie stoją. Dlaczego? Czy tak, jak wielu Polaków, hierarchowie szukają niewidoczności, gdy przyjdzie do wchodzenia na światową scenę i przemawiania, pouczania tych osób na świecie, które są członkami Kościoła Katolickiego? Ta pewność siebie, której są tak pełni przemawiając do swoich owieczek w Polsce całkowicie znika, gdy ktoś ich przez przypadek wepchnie na scenę międzynarodową” – dodała autorka komentarza.
Profesor Thompson przytoczyła też inny przykład świadczący o tym, że media zajmujące się Kościołem stronią od biskupów z najbardziej katolickiego kraju w Europie.
„W polskich katolickich mediach ukazała się informacja, że Polskę odwiedził jakiś holenderski kardynał, który oczywiście coś tam powiedział. Polski ksiądz uważał za stosowne streścić i przetłumaczyć jego wypowiedź na temat przyszłości Kościoła w Europie. Holenderski hierarcha zaopiniował, że przyszłość należy do małych wspólnot. Znów pojawia się pytanie, dlaczego nie ma tu odwrotności, dlaczego katolicka prasa w Holandii nie zatroszczyła się o wywiad z polskim kardynałem na temat przyszłości Kościoła w Europie, w Polsce, w Holandii? Zaś mówienie o tym, że każdy polski hierarcha powinien polecać swoich polskich kolegów hierarchom z zagranicy – jest już wycieczką w krainę fantazji” – napisała publicystka „Teologii Politycznej”.
Źródło: teologiapolityczna.pl
RoM