24 kwietnia 2024

Kolejne unijne restrykcje przyjęte przez PE. Obostrzenia mają „poprawić jakość powietrza”

Dzięki aktualizacji norm jakości powietrza, z których część została ustanowiona prawie dwie dekady temu, zanieczyszczenie zostanie zmniejszone o połowę w całej UE, torując drogę do zdrowszej i bardziej zrównoważonej przyszłości – obiecuje Parlament Europejski, komentując przyjęcie kolejnych „ekologicznych” restrykcji. Parlamentarzyści uchwalili właśnie „limity” emisji popularnych w miastach zanieczyszczeń. Teraz ich ustalenia musi jeszcze zaakceptować Rada Unii Europejskiej, aby Bruksela narzuciła państwom członkowskim kolejne obostrzenia. Do 2050 roku zanieczyszczenia mają zaś zostać zupełnie wyeliminowane.

W głosowaniu 381 europosłów było za, 225 przeciw, a 17 wstrzymało się. W nowych przepisach określono bardziej rygorystyczne limity i wartości docelowe na rok 2030 dla substancji zanieczyszczających, mających poważny wpływ na zdrowie ludzkie, w tym cząstek stałych (PM2,5 i PM10), NO2 (dwutlenku azotu) i SO2 (dwutlenku siarki).

Nowe regulacja zakłada, że obywatele będą mogli otrzymać odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, którego doznali w wyniku zanieczyszczenia powietrza.

Wesprzyj nas już teraz!

W miastach zostanie utworzonych więcej punktów pobierania próbek jakości powietrza, a obecnie wskaźniki jakości powietrza w całej UE staną się porównywalne i publicznie dostępne.

– Dzięki aktualizacji norm jakości powietrza, z których część została ustanowiona prawie dwie dekady temu, zanieczyszczenie zostanie zmniejszone o połowę w całej UE, torując drogę do zdrowszej i bardziej zrównoważonej przyszłości. Dzięki Parlamentowi zaktualizowane przepisy usprawniają monitorowanie jakości powietrza i skuteczniej ochronią grupy szczególnie wrażliwe. Dziś odnieśliśmy znaczące zwycięstwo w naszym nieustannym zaangażowaniu w zapewnienie bezpieczniejszego i czystszego środowiska dla wszystkich Europejczyków – powiedział po głosowaniu sprawozdawca, hiszpański europoseł Javi Lopez (Socjaliści i Demokraci).

Nowe przepisy musi w kolejnym kroku przyjąć Rada, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Kraje UE będą miały wówczas dwa lata na zastosowanie się do nich.

Zanieczyszczenie powietrza w dalszym ciągu jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów w UE, powodując około 300 tys. z nich w ciągu roku. W październiku 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała przegląd unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza, określając „bardziej ambitne” cele na 2030 rok. Skutkiem tych wysiłków ma być zupełne wyeliminowanie zanieczyszczeń przez następne 25 lat…  

(PAP)/oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(13)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 155 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram