20 maja 2024

Zdecydowana większość Polaków pozytywnie ocenia wpływ Unii Europejskiej na bezpieczeństwo Polski

(PCh24TV)

78,2 proc. badanych uważa, że obecność w UE pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa Polski, odmiennego zdania jest 16,8 proc. ankietowanych, a zdania nie ma 5,1 proc. – wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej.

CBOS, na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej, przeprowadziło badanie „Wpływ członkostwa w Unii Europejskiej na bezpieczeństwo Polski”. Ankietowani zostali zapytani, czy członkostwo Polski w UE pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa naszego kraju, czy też nie?

78,2 proc. badanych oceniło, że obecność w Unii pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa; w tym 43,3 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi, że „zdecydowanie tak”, a 34,9 proc. „raczej tak”. Przeciwnego zdania było 16,8 proc. badanych, w tym 11 proc. uważa, że członkostwo w UE „raczej nie” wpływa na poziom bezpieczeństwa, a 5,8 proc., że „zdecydowanie nie”. Odpowiedzi „trudno powiedzieć” udzieliło 5,1 proc. ankietowanych.

Wesprzyj nas już teraz!

Wśród ankietowanych deklarujących poparcie dla PiS, 55 proc. uważa, że obecność w UE pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa, 36 proc. jest przeciwnego zdania, a 8 proc. nie ma sprecyzowanego poglądu.

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej w zdecydowanej większości są przekonani o pozytywnym wpływie członkostwa w UE na bezpieczeństwo Polski – takiej odpowiedzi udzieliło 96 proc. ankietowanych deklarujących poparcie dla tej formacji. Przeciwnego zdania jest tylko 4 proc. badanych z tej grupy, nikt nie jest niezdecydowany.

Również wyborcy Trzeciej Drogi i Lewicy zdecydowanie przychylnie odnoszą się do tego, że obecność w UE pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa Polski. Pozytywnie o wpływie na poziom bezpieczeństwa Polski wypowiedziało się odpowiednio 88 i 100 proc.; negatywnie – 5 proc. wyborców TD i żaden Lewicy. 6 proc. wyborców TD nie ma zdania w tej sprawie.

59 proc. wyborców Konfederacji WiN pozytywnie ocenia obecność w UE w odniesieniu do bezpieczeństwa; negatywnie – 38 proc., nie ma zdania 3 proc.

55 proc. ankietowanych, którzy nie wiedzą, na kogo zagłosować pozytywnie wypowiada się o wpływie Unii na bezpieczeństwo, negatywnie – 45 proc. Wśród ankietowanych, którzy nie zamierzają głosować 77 proc. ma pozytywnie zdanie w tej materii, 16 proc. negatywne, a 7 proc. nie ma zdania.

O tym, że członkostwo w UE pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa Polski przekonanych jest 73 proc. mężczyzn i 83 proc. kobiet. Najwięcej pozytywnych zdań jest w dwóch grupach wiekowych: 18-24 lata i 35-44 lata – po 81 proc. oraz wśród osób z wyższym wykształceniem – 85 proc. i zamieszkujących największe miasta (powyżej 500 tys. mieszkańców) – 85 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 13 do 17 maja 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Źródło: PAP

pap logo

Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję – pakt migracyjny przyjęty. Jak zagłosowała Polska?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(19)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram